Schatzkiho prstenec
Schatzkiho prstenec (čti šackiho) je název pro anatomické zúžení jícnu, které je způsobeno slizničním prstencem. Ten se většinou nalézá v dolní třetině jícnu, konkrétně v místě, kde jícen přestupuje v žaludek.
Příznaky
Týká se části těla
Příčiny vzniku
Přesnou příčinu vzniku Schatzkiho prstence doposud neznáme, ale předpokládá se, že může vzniknout na základě dlouhodobě neléčené refluxní choroby, při které sliznici dolního jícnu dráždí kyselý žaludeční obsah.
Příznaky
Schatzkiho prstenec nemusí vykazovat žádné příznaky. V takovém případě nemusí být vůbec diagnostikován, a zjistí se až při náhodném gastroskopickém vyšetření prováděném ze zcela jiného důvodu. Typickým příznakem přítomnosti Schatzkiho prstence je porucha polykání, kdy sousto vázne v dolním jícnu.
Diagnostika
Schatzkiho prstenec může být diagnostikován při zavedení kontrastní látky do pasáže jícnu. Při nálezu zúžení je třeba provést gastroskopické vyšetření, kdy se Schatzkiho prstenec dobře zobrazí a navíc bude možné vyloučit i jiné příčiny zúžení jícnu, především rakovinu.
Léčba
Pokud Schatzkiho prstenec nezpůsobuje žádné potíže, není třeba jej léčit. Ale jestliže jsou příznaky přítomny, dá se zúžené místo endoskopicky opakovaně rozšířit pomocí balónku nebo speciálních bužií. Při této léčbě se užívají tzv. blokátory protonové pumpy, které pomáhají ulehčit hojení rozšířené sliznice. Stravu, která uvízla v místě Schatzkiho prstence, je možné odstranit opět za pomoci endoskopických nástrojů.
Autor: Lenka Klabochová