Syndrom neklidných nohou

Míváte někdy pocit, že musíte hýbat dolními končetinami jinak se zblázníte? Vtíravý pocit, který se na začátku může docela dobře korigovat, s horšením nemoci ovšem jen těžko sami něco zmůžete.

Neklidné nohy

Další názvy: akatizie, restless legs syndrom

Příznaky

nekontrolovatelné pohyby

Týká se části těla

Diagnóza

Mravenčení, křeče, záškuby, nekontrolovatelné pohyby, to všechno může být předzvěstí onemocnění zvaného syndrom neklidných nohou (SNN).

Syndrom neklidných nohou je pro lékaře stále záhadou. Příčiny nejsou zcela známé i když mírné náznaky už víme. Snížená hladina dopaminu, železa nebo hořčíku, tyto látky mohou k SNN vést a postupně jej zhoršovat. Pravděpodobnost, že nemocí SNN budete trpět, jestliže jej máte v rodině, je veliká.

Příznaky syndromu neklidných nohou

Začíná to občasným brněním dolních končetin a nutkáním pohybovat nebo s nohami houpat. Tyto příznaky se zklidní po pohybu. Nejhorší na celé věci je ten fakt, že toto nutkání je nejhorší večer a v noci, proto je nepříjemným a hlavně rušivým elementem spánku. Usínání se stává noční můrou a opakované buzení během noci je velice časté.

Již v 17. století znali toto onemocnění a snažili se s ním něco dělat. Do dnešních dní je možné zmírnit projevy nutkání a navodit pocit úlevy. Pomáhá doplnit železo, hořčík ve formě šumivých tabletek a také doplnění hladiny dopaminu.

Příčiny vzniku onemocnění

Toto onemocnění má příčinu v neurologických procesech a v zásobování dolních končetin krví. Mnoho lidí tvrdí, že pokud se celý den hýbají a mají dostatečný pohyb je večer mravenčení a škubání menší. Mezi spouštěče také patří káva nebo alkohol, zkuste vynechat pití kofeinových nápojů v odpoledních hodinách a alkohol jednou za čas jen v omezeném množství. Syndrom neklidných nohou nemusí být jako primární onemocnění, může nastat jako sekundární onemocnění například při Parkinsonově nemoci, cukrovce, anémii, chronickém selhání ledvin, během těhotenství nebo u pravidelného dárcovství krve.

Nástup obtíží je možný v kterémkoliv věku a nikdy nepřichází ze dne na den. Myšlenky, že je s vašimi dolními končetinami něco v nepořádku, vás začnou stále více trápit a než tuto nemoc začnete řešit, může být již plně vyvinutá. Trpíte-li rozvinutou formou SNN je pro vás obtížné během celého dne udržet nohy v klidu. Často se vám stává, že musíte několik hodin před usnutím chodit a nohy vás nenechají v klidu. Jsou dny kdy je SNN nesnesitelný, poté jsou dny kdy byste si nohy nejraději zavázali k posteli. Pro lidi trpící touto nemocí je velice obtížné delší dobu sedět, a proto se pro ně stává nepředstavitelná cesta letadlem, pracovní schůzka nebo řízení auta.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara