První pomoc při epileptickém záchvatu

Další velkou kapitolou je onemocnění zvané Epilepsie. Jedná se o záchvatovité onemocnění mozku – neurologické onemocnění. Epilepsie může být vrozená (nepříznivé vlivy během těhotenství nebo speciální dědičné syndromy) a nebo získaná (úraz, infekce, nádor, blokády páteře).

první pomoc při epileptickém záchvatu

Při diagnostikování epilepsie vám bude odebrán řidičský průkaz (minimálně na rok, poté se znovu provádí veškeré testy) a budete muset užívat antiepileptika. Budete se muset vyhýbat diskotékám a blikajícím světlům, omezení alkoholu je samozřejmostí.

Dělení epileptických záchvatů jsou podle moderního vzhledu do 4 skupin:

  • Jednoduché parciální záchvaty – v tomto případě není porušeno vědomí, jedná se o malé postižený mozku, záchvat se projeví dočasnou poruchou postižené oblasti (řeč, sluch, hmat, zrak).
  • Komplexní parciální záchvaty – ložiska jsou už ve větší části mozku a tím se záchvat rozšiřuje. Postižený má výpadky paměti, porušené vnímání, bývají porušené smysly a také nekontrolovatelné záškuby v obličeji či těle, postižený může dokonce i automaticky chodit a nesrozumitelně blábolit. 
  • Generalizovaný záchvat bez křečí – zde je postižen již celý mozek. Postižený je na chvilku vyvedený z míry, nevnímá okolí a bývá strnulý, kouká nepřítomně do jednoho místa, může ztratit vědomí. Po odeznění si je vědom, že se něco stalo, ale pokud se na epilepsii neléčí není schopen říct, co mu bylo.
  • Generalizovaný záchvat s křečemi – nejtěžší epileptické onemocnění. Postižený je celý mozek. Záchvatu může předcházet tzv. Aura, kdy postižený již ví, že se blíží záchvat a může se na něj připravit (lehnout si, posadit se, odstranit předměty o které by se mohl zranit). Křeče, ztráta vědomí, žádná reakce, záchvat trvá několik minut, pokud trvá déle, až několik hodin změní se na tzv. Status epilepticus, kdy se záchvaty opakují a zcela vysilují tělo.

První pomoc při epileptickém záchvatu

Při epileptickém záchvatu toho moc nezmůžete. Proto je dobré spíše kontrolovat stav postiženého a jak dlouho záchvat trval. Určitě odstraňte všechny nebezpečné předměty z okolí. Po záchvatu postiženého uklidněte, dejte mu napít a pomozte mu očistit se či dopravit se na pohovku či židli. Po velkém záchvatu potřebuje postižený zhruba 1 – 2 hodiny na odpočinek a celkovou regeneraci těla. Dopřejte mu proto klid a komfort.

Určitě se nepokoušejte postiženého zalehávat, nebraňte mu v křečích. Špendlení jazyka nebo otvírání zkřečovaných úst je zakázané. Hrozí pokousání nebo poškození zubů či dásní.

Kdy volat ZZS?

ZZS se nevolá u všech případů záchvatů. Je to zbytečné a pokud se nemocný pravidelně léčí a mívá záchvaty pravidelně, přivolání ZZS je spíše pro jeho psychiku horší.

  • Záchvat je první v životě nebo po mnoho letech
  • Záchvat je delší než 5 – 10 minut
  • Při záchvatu došlo k úrazu (rozbitá hlava, krvácení)
  • Po záchvatu se dotyčný necítí dobře
  • Druhý záchvat se dostavil za méně než jednu hodinu od prvního
  • Jestliže jsou přítomny další malé záchvaty, 20 – 30 minut po sobě
Autor: Lucie Kliková DiS.

pletení a háčkování