Zarděnky

Zarděnky (rubeola) jsou řazené mezi tzv. dětské nemoci. Zarděnky jsou provázeny celkovými příznaky a typickými kožními změnami.

zarděnky u dětí

Latinsky: Rubeola

Další názvy: růžovka, roseol

Příznaky

zduření uzlin

Očkování

Týká se části těla

Diagnóza

Původce

Virus zarděnek z rodu rubivirů a z čeledi togaviridae; patří mezi RNA viry.

Výskyt a přenos zarděnek

Zarděnkový virus se šíří v kapénkách nebo transplacentárně z matky na plod. Vyskytuje se nejčastěji v jarním období a na konci zimy. Inkubační doba viru je asi 12–23 dnů.

Příznaky zarděnek

Počátek nemoci se projevuje nevolností, zduřením krčních uzlin. Typické jsou vysoké teploty 40 °C, s nimi spojené bolesti hlavy, svalů a kloubů. Exantém se přidává později. Je tvořen typickými nepslývajícími makulami a papuly. Nejprve se objevují na obličeji, krku a poté se šíří na celé tělo. Exantém mizí ve stejném sledu, jako se objevil. Kůže se po něm malinko olupuje.

U 20% pacientů se zarděnkami se objevuje tzv. Forchheimerovo znamení, což jsou petechie na měkkém patře. Jsou patrné v prvních dnech nemoci.

Prodělání zarděnek zanechává dlouhodobou imunitu.

Diagnostika

Typické příznaky, vyšetření protilátek v krvi, přímý průkaz viru ve vzorku krve, moči, sekretu z nosu…

Komplikace

Dospělí nakažení zarděnkami často trpívají na záněty kloubů (artritidu) s otokem. Může se objevit i zánět mozku (encefalitida), trombocytopenie – nedostatek krevních destiček a zánět srdečního svalu (myokarditida).

Důležité je vědět, že u těhotných žen hlavně v 1. trimestru hrozí při nakažení zarděnkami závažné poškození plodu. Jedná se o hluchotu, srdeční vady, šedý zákal, postižení centrální nervové soustavy, anomálie zubů aj. Nákaza v tomto období těhotenství je důvodem k interupci. Riziko poškození plodu při nákaze matky zarděnkami klesá s délkou těhotenství.

Léčba zarděnek

Nekomplikované zarděnky se léčí pouze symptomaticky.

Prevence

Prevencí zarděnkové infekce je očkování, které je součástí očkovacího kalendáře. Provádí se i přeočkování.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování