Bulka v prsu

Počet žen s rakovinou prsu celosvětově stále stoupá, a proto se není čemu divit, že když si žena nahmatá v prsu bulku, nenechá ji to chladnou a vyděsí se. Avšak nemusí se vždy jednat pouze o nádor.

bulka v prsu

Nemoci s tímto příznakem

 

Může se jednat kupříkladu o benigní onemocnění nebo vývojovou vadu. I když podle odborníků je cca. 60 – 80 prsních bulek benigních (zejména u žen pod 40), je užitečné, když si ženy naučí věnovat pozornost zdraví svých prsou, včetně toho, že si budou všímat jakýchkoliv změn jejich vzhledu, tvaru či struktuře. Vždy, když mají pocit, že to s prsy nějak není „to pravé“, měly by zajít k lékaři. Jedině profesionál může totiž zjistit, zda by se kvůli bulce měly znepokojovat. To totiž neznamená, že každá bulka musí být příznakem vážného onemocnění. Benigními příčinami prsních bulek mohou být např. tukové uzliny, lymfatické uzlíky, cysty nebo nadměrný růst normální prsní tkáně (fibroadenom).

Každá bulka v prsu znamená změnu ve struktuře tkáně, ke které dochází také při dysplazii, mastopatii, nádoru či při zánětlivém onemocnění prsu. Pokud se jedná o nádor, nemusí být přímo zhoubný, protože existuje mnoho nezhoubných druhů, kterými jsou papilom a fibroadenom. Avšak přesto že jsou nezhoubné, je třeba je sledovat. Časem se totiž mohou přeměnit v karcinom.

Avšak přesto není radno nahmatání bulky v prsu podceňovat, a jak jen si žena při nahmatá něco zvláštního, měla zajít k lékaři, ať už k praktickému nebo gynekologovi, který jí pošle na další vyšetření.

Příčiny vzniku prsních bulek

Příčiny vzniku jsou různé na základě toho, o jakou nemoc se jedná. Kupříkladu cysty, které se objeví následkem zánětů, se nejčastěji vyskytují během kojení. Když dítě ženu lehce kousne do bradavky, do které se potom dostane infekce, tak zánět je na světě. Dysplazii zase způsobují růstové poruchy a hormonální nerovnováha. Avšak co je tou pravou příčinou vzniku a z jakého důvodu dochází k hormonální nerovnováze, která pak způsobuje vznik cyst, není dosud zcela jasné.

Příznaky

Nejčastějším a především nejzjevnějším příznakem je hmatatelná změna v prsu, která může být na pohmat jak bolestivá, tak i bezbolestná. To vždy závisí na tom, co je hlavním původcem bulky. Bolest v prsou může mít hned několik významů a může se jednat o:

  • Hormonální změny během ovulace a menstruace. Po skončení menstruace bolest mizí.
  • Cystu v prsou
  • Zánět prsní žlázy – objevuje se po porodu, kdy je prs zvětšený, oteklý a zduřený. Žena si může pomoci sprchováním teplou vodou, teplými obklady a masáží prsu. Pokud se objeví horečka a vytéká hnis, měla by žena zajít ke svému ošetřujícímu lékaři.
  • Nádor v prsu – projevem je v tomto případě bolest v prsu, která se ale objevuje až u vyššího stádia rakoviny.

Vyšetření

Vyšetření bulky v prsou se provádí pomocí sonografického vyšetření. Toto vyšetření je doplněno vyšetřením na mamografu, které se doporučuje ženám nad 40 let. Sonografické vyšetření je poskytováno především ženám do 40 let věku, těhotným a kojícím ženám. Sonografie je bezbolestná, žena leží na zádech a lékař pomocí gelu a sondy přejíždí po prsu. Toto vyšetření je zpoplatněno a jeho cena záleží na nemocnici nebo centru, kde se bude vyšetření provádět.

Léčba

Stejně tak jako u symptomů tak také v případě léčby vždy záleží na tom, co bulku v prsu způsobilo. Pokud si bulku v prsu nahmatáte, pak neváhejte a v každém případě navštivte svého lékaře ať už praktického nebo gynekologa. Ten sám určí, jaké další vyšetření a postup budou nejlepší. Mladým ženám provede vyšetření ultrazvukem a ženy starší kolem 40 let pošle zřejmě na mamograf.

Dle nálezu pak lékař zváží, jaký postup bude nejlepší. V případě cyst se někdy dá vyčkat, zda nezmizí samy, jindy se může přikročit k chirurgickému odstranění. Vzorek je následně odeslán na vyšetření, aby se vyloučily případné komplikace.

Prevence

Mnoho bulek, které se v prsu vyskytnou, nemusí jejich nositelku nijak děsit. Ale protože některé bulky vznikají bez jakýchkoliv zjevných příčin, je nutné se dostatečně kontrolovat. Každá žena by si tedy měla alespoň jednou za měsíc provádět samovyšetření prsu, přičemž nejlepší doba k tomu je po skončení menstruace, kdy mléčné žlázy bývají nejklidnější, a proto by se neměly tvořit ani žádné shluky buněk vyvolané hormony. Vedle samotných ňader je vhodné kontrolovat si i okolí klíčních kostí a oblast podpaží.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat