Častá a nepravidelná menstruace

Poruchy menstruačního cyklu mohou být pro některé ženy velmi nepříjemné. Pokud se žena potýká s častou menstruací, která je navíc provázená bolestí, může to velmi uškodit jak sexuálnímu tak psychickému životu.

Častá menstruace

Další názvy: Nadměrná, častá a nepravidelná menstruace

Nemoci s tímto příznakem

Příznaky

Diagnóza

 
  • Normální menstruace se u dívek objevuje kolem 12. věku života a opakuje se v pravidelných cyklech jednou za 4 týdny.
  • Fyziologicky by měl být celý cyklus dlouhý kolem 28 dní a trvá kolem 3 – 6 dní, ztráta krve činí kolem 75 ml krve.
  • Poslední menstruační krvácení se u žen objevuje kolem 50 let věku.

Za normální je považován začátek menstruace od 8. do 17. let věku ženy s délkou cyklu od 26 do 35 dní a ztrátou krve až 100 ml.

Nadměrná a častá menstruace s pravidelným cyklem - N920

Nadměrná menstruace je stav, kdy se krvácení prodlouží o více než 8 dní a je u ní větší ztráta krve než je tomu fyziologicky. Je velice důležité uvědomit si, zda je toto nadměrné krvácení jednorázové či se stává vícekrát za sebou. Pokud máte pravidelný cyklus může se jednat o psychické rozpoložení, záněty dělohy. Pokud máte nadměrnou a častou menstruaci s pravidelným cyklem a takováto MS se vám objevuje častěji, je dobré zajít si na gynekologii. Některé ženy mají takto nastavený cyklus a jedná se u nich o zcela fyziologický stav těla. Zpozornět byste měla pokud se k tomuto krvácení dostaví také velké křeče, horečka, nevolnost či průjem.

Nadměrná a častá menstruace s nepravidelným cyklem – N921

Jestliže máte nadměrnou a ještě k tomu častou menstruaci s nepravidelným cyklem s největší pravděpodobností se u vás jedná o hormonální poruchy. To pro ženy v plodném období může znamenat velké potíže s otěhotněním. Může se u vás jednat o hormonální nerovnováhu, ale také tělesné abnormality, které brání pravidelnému cyklu. Pokud se u vás objevil nepravidelný cyklus a navíc k tomu ještě velmi krvácíte při MS je dobré zajít si hned ke svému gynekologovi.

Nadměrná menstruace v pubertě – N922

Nadměrná menstruace v pubertě se většinou objevuje u dívek, které nemají pravidelné ovulační cykly. Je to dáno tím, že tělo ještě není dostatečně nastaveno na pravidelnou ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku). Pokud je krvácení velké a je doprovázeno křečemi je dobré navštívit gynekologa. Ve většině případů je to ovšem dáno hormonálními změnami v pubertě a cyklus se sám upraví.

Ovulační krvácení – N923

Příčinou tohoto krvácení je pokles hormonu a to konkrétně estrogenu. Toto krvácení je slabé a trvá někdy i dva dny v období kolem 14. dne cyklu. Jestliže je krvácení velké a nejedná se jen o špinění a doprovází jej křeče a bolest břicha je dobré navštívit gynekologa.

Nadměrné krvácení před menopauzou – N924

Tak jako je tomu u nadměrného krvácení v pubertě, tak i nadměrné krvácení před menopauzou je způsobeno hormonální nerovnováhou. Stává se to poměrně často a žena v období kolem 50 věku života může pociťovat větší krvácení než tomu bylo doposud. Opět zde platí to, že pokud se žena necítí dobře a není si jistá měla by navštívit gynekologa. Jednorázové nadměrné krvácení před menopauzou však nevadí a je zcela běžné.

Jiná určená nepravidelná menstruace – N925

Pokud máte nepravidelnou menstruaci a nevíte proč, hormonální vyšetření máte v pořádku, může se u vás jednat o nějaké jiné příčiny jako je zánět, zvýšené prokrvení sliznice, fyziologické anomálie, těhotenství, psychické změny a další. Pokud nepravidelná menstruace trvá déle než 3 měsíce, měla byste navštívit svého gynekologa.

Cyklus je také možné upravit za pomocí bylinek

Silná a nepravidelná menstruace: Kozlík, heřmánek, kontryhel, dubová kůra, jitrocel, třezalka, řebříček.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování