Menopauza

Klimakterium je přirozené období v životě ženy, kdy dochází k vyhasínání funkci vaječníků. Toto vede k postupným změnám v rovnováze pohlavních hormonů odpovědných za menstruační cyklus. Menopauza je označení pro poslední menstruační krvácení v životě ženy. Biologicky podmíněn věk pro menopauzu je v současnosti mezi 45. - 54. rokem života ženy. Rok po menopauze nastává další období, které označujeme jako postmenopauza. To znamená, že v postmenopauze prožije žena téměř třetinu svého života.

Menopauza - návaly horka a změna nálady

Další názvy: Přechod, klimakterium, menopauzální syndrom, estrogen-deficientní syndrom, klimakterický syndrom

Příznaky

návaly horka

Týká se části těla

Diagnóza

Nedostatek estrogenů vede k výskytu různých příznaků, které lze pozorovat v klimakteriu a nazývají se syndromy z nedostatku estrogenů. V posledních letech vzrostl zájem o klimakterické příznaky, protože počet žen v období "přechodu" s prodlužováním průměrné délky života přibývá. Náš současný životní styl je neslučitelný s klimakterickým syndromem a proto vznikají nové pohley a názory na jeho léčbu.

Příznaky menopauzy

Příznaky menopauzy jsou spojené s poklesem hladiny estrogenu. Estrogen ovlivňuje kromě přípravy výstelky dělohy i náladu, regulaci teploty a metabolizmus tuku a kostí.

Běžně známé příznaky menopauzy jsou:

  • Návaly horka a pocení
    Z ničeho nic je vám teplo a jste rozpálená. Obvykle teplo začínáte cítit na rukou nebo břiše a rozšiřuje se přes ramena do tváře, hrudi a břicha. Horko způsobí výrazné pocení. Když se pot vypaří, najednou je vám zima. Návaly horka mohou trvat od půl minuty až do několika minut.
  • Bušení srdce
    Bušení srdce je uvědomění si tlukotu srdce, ať už je příliš pomalý, příliš rychlý, nepravidelný nebo má běžnou frekvenci. Bušení srdce může být velmi nepříjemné a dokonce znepokojivé.
  • Poruchy nálady
    Mnohé ženy již velmi dobře vědí, jak působí estrogen na jejich náladu. Poruchy nebo změny nálad během období menopauzy mohou zahrnovat: podrážděnost, letargii, výpadky paměti nebo se může vyskytnout pokles libida. Některé ženy v období menopauzy trpí depresemi i když ne vždy je jasné, kde má deprese původ. Kromě hormonálních změn mohou mít na náladu vliv i jiné životní události.

Naštěstí se tyto symptomy časem vytratí. U některých žen může adaptace organismu na novou situaci trvat jen pár měsíců, zatímco jiné ženy se na tyto příznaky stěžují i ​​několik let. 

Pokles hladiny estrogenu má také permanentní následky, jako jsou:

  • Suchost vagíny a močových cest
    Pokles hladiny estrogenu snižuje proudění krve do pánve. Proto klesá vaginální sekrece jako reakce na sexuální vzrušení, což může vést k bolestem během sexuálního styku. Navíc, ztenčování sliznic způsobuje to, že vagína, jakož i močové cesty jsou náchylnější k infekcím, což může vést k problémům, jako je svědění.
  • Inkontinence moči
    Polovina žen zažívá mimovolný únik moči po menopauze, který způsobuje nedostatečné uzavírání svěrače. Problémy se mohou zhoršit případným „poklesem“ močového měchýře. Ztráta moči se spojuje se zvyšujícím se intraabdominálních (nitrobřišního) tlakem, stejně jako při kýchání, kašlání, smíchu nebo zvedání těžkých břemen. Některé ženy si stěžují na „nadměrně aktivní močový měchýř“ - náhle se objeví močení, která je někdy tak naléhavá, že není možné dojít na toaletu včas. Úlevu od těchto problémů může poskytnout „trénink močového měchýře“, který mě za cíl zpevnit svaly pánevního dna. V závažných případech je nutný chirurgický zásah, kterým se močový měchýř „zvedne“.
  • Osteoporóza
    Osteoporózu můžeme popsat jako ztenčování kostí. Kosti ztrácejí vápník, stávají se tenčími a rychleji se lámou. Tento problém může nakonec vést k spontánnímu zlomení kostí nebo zkracování páteře. Bolest kostí je u pacientů s osteoporózou běžným příznakem. Během prvních 30. let života kosti získávají pevnost a obsah vápníku se zvyšuje. Po 30 roce života změna hormonální rovnováhy způsobuje, že obsah vápníku začíná rapidně snižovat. Po menopauze je pokles mnohem podstatný.

pletení a háčkování