Pocení

Pocení je přirozený mechanismus našeho těla k udržování stálé tělesné teploty a zabránění vysychání kůže. Kombinace potu a kožního mazu na povrchu našeho těla (převážně na rukou a obličeji) tvoří tenký film, který slouží jako ochranná vrstva před možnými parazity, ale také nám pomáhá uchopit hladké předměty.

Pocení

Pot se skládá především z vody, ve které je obsaženo množství iontů jako například hořčík, sodík, draslík a chlór. Celkové složení potu je u každého z nás individuální stejně jako množství. Jsou lidé, kteří se potí více než ostatní. Může to být na jednom místě (nejčastěji ruce a obličej) nebo na celém těle. Takoví lidé trpí zvláště v létě, kdy intenzivněji vnímají teplo, protože je jejich pokožka stále zaplavována potem. V takovém případě můžete vidět doslovné krůpěje potu na čele, rukou nebo podpaží.

Další vliv na zvýšené pocení u zdravých lidí má krátkodobý silný stres nebo nepříjemná zkušenost. Svou roli hraje rychlejší tep rozčilením, pohybem nebo vzrušením. Pocení jako takové se nedá zabránit, jelikož se jedná o přirozený a důležitý proces v těle. Je-li však nadměrné nebo způsobuje nepříjemný zápach, dá se regulovat používáním sprejů, jako jsou deodoranty a antiperspiranty. Pokud se potíte i ve chvílích, kdy to není běžné (bez fyzické námahy a vzrušení, pokojová teplota apod.), navštivte raději lékaře. Mohlo by se jednat o příznak vážné nemoci, která způsobuje abnormální hormonální výkyvy.

pletení a háčkování