Chronická obstrukční plicní nemoc

CHOPN je zkratkou pro Chronickou Obstrukční BronchoPulmonární Nemoc. Jedná se o relativně rozšířenou chorobu a její charakteristika do značné míry vychází z jejího názvu. Potíže jsou chronické (dlouhodobé), onemocnění spočívá v zužování a ucpávání (obstrukce) plicních průdušek (bronchopulmonální).

Plíce při chronické obstrukční plicní nemoci

Latinsky: Chronic impedientem pulmonis morbo

Další názvy: CHOPN, chronická bronchitida, plicní emfyzém

Příznaky

vlhký kašel vykašlávání hlenu

Týká se části těla

Diagnóza

Kromě toho se u CHOPN vyskytuje i rozedma plic (emfyzém) – onemocnění u něhož se rozšiřují plicní sklípky a postupně se spojují do jednoho velkého chumlu. Tím se zužuje místo, kudy by mohl prostupovat kyslík do krve.

Příznaky chronické obstrukční plicní nemoci

Příčiny CHOPN jsou z 90% kouření, neléčená akutní bronchitida, znečištěné prostředí, alergie a také astma bronchiale. CHOPN se projevuje výraznou dušností, vlhkým kašlem, který trvá alespoň 3 měsíce po dobu 2 let. Dále se CHOPN projevuje zvýšenou únavou, teplotou, pocením a různým stupněm dechové nedostatečnosti.

Diagnostika

Nemocný většinou vyhledá lékaře v pozdějším stádiu, když už se jeho dušnost zhoršuje a nastupuje i v klidu. Včasná diagnostika je klíčová při léčbě a odstranění komplikací. U nemocného se provedou základní fyzikální vyšetření a poté se pošle na tyto vyšetření:

  • RTG srdce a plic
  • spirometrie - vyšetřuje kolik vzduchu můžete maximálně vdechnout a jak rychle jste schopni ho vydechnout
  • bronchoskopie
  • EKG
  • Astrup (laboratorní vyšetření krve)
  • vyšetření sputa (hlenu)
  • vyšetření reziduálního vzduchu

Léčba CHOPN

Léčba je v tomto případě nasazena ihned po diagnostikování CHOPN, pacient musí přestat kouřit, dále se provádí inhalace, podávají se mukolytika, expektorancia, bronchodylatancia - Ventolín, Berodual, Syntophylin, mohou se nasadit ATB. Provádí se dechová rehabilitace a nabízejí se lázně.

Je velice důležité myslet na to, že kouření a vystavování se nevhodného a znečištěného prostředí má špatný vliv na plíce. Jedinou účinnou prevencí je přestat kouřit. Pacienti, kteří přijdou pozdě, umírají v hrozných bolestech, napojeni na přívod kyslíku, pomalu se dusí a přestávají dýchat. Tento proces umírání může trvat i několik měsíců. Myslete na to a omezte kouření na minimum.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat