Soustředění

Soustředění je stav mysli, kdy koncentrujeme myšlenky na jednu či více činností. Největší problémy se soustředěním mají malé děti a starší lidé, pro které je těžké udržet myšlenky po delší dobu na určitou činnost. V soustředění je třeba si osvojit vlastní techniku. Je mnoho způsobů soustředění a každému vyhovuje jiný. Děti se soustředění učí v mateřské školce a rozvíjejí jej na základní škole.

Soustředění na divadelní scéně

Nemoci s tímto příznakem

Týká se části těla

Soustředění má několik fází. Ta první spočívá ve "vyprázdnění hlavy". Abychom věnovali nějakému úkonu maximum naší pozornosti a myšlení, je třeba ostatní myšlenky potlačit. Někomu pomáhá zavřít oči a urputně myslet na danou věc. Jiný bude svůj zrak magicky soustředit na sešit s křížovkou nebo jen tak do zdi.

Další fází je samotné řešení úkolu, kdy je myšlení zaměstnáno pouze (nebo převážně) myšlenkami k tématu. Tento stav je pro netrénovaného velmi těžké udržet více než několik minut natož pak hodin. Po vyřešení úkolu nebo dokončení činnosti nastává fáze odpoutání od řešené události, která je u většiny lidí nejjednodušší z celého soustředění, ale jsou i výjimky.

Naučit se soustředit může být velice obtížné. Obvykle nás k tomu donutí sami okolnosti. U většiny lidí se tak děje právě ve škole, kde je to nejvíc potřeba. Proces soustředění se stále více zdokonaluje. První a poslední fázi dokážeme téměř přeskočit a dobu druhé prodloužit. Každý zaměstnavatel nebo profesor by si přál mít zaměstnance či studenty schopné naprostého soustředění, protože lidé s touto vlastností podávají obecně lepší výkon.

Avšak mnohdy se v našem okolí vyskytují rušivé faktory, které soustředění činí obtížnější. Jedná se především o rušivé obrazové a zvukové faktory, která nám ztíží první fázi nebo přeruší tu druhou. Naopak existují metody na podporu soustředění. Pokud máme vnímat projev, je vhodné jej nemluvit monotónně, dělat pomlky a zdůrazňovat důležité. U obrazového materiálu (prezentace) se používá vhodného grafického zobrazení, které je jednoduché a rychle pochopitelné.

V dnešní době je mnoho kurzů na zlepšení soustředění. Pokud máte rádi luštění hlavolamů a křížovek, věnujte se jim. Váš mozek si zvykne na zátěž a soustředění v práci pro vás nebude problém. Soustředění učí i mnoho náboženství v podobě meditace nebo aktivní cvičení jako jóga.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování