ADHD

Onemocnění, které se do paměti lidí zapsalo zejména v posledních letech. Není to však tak mladé onemocnění. U lidí se vyskytuje už velmi dlouho, ale až od 20. století se začínají lidé s touto poruchou dostávat k odborníkům a jsou léčeni.

hyperkinetická porucha

Další názvy: hyperkinetická porucha, porucha pozornosti s hyperaktivitou

Příznaky

hyperaktivita impulzivita porucha pozornosti

Týká se části těla

Diagnóza

Až donedávna byla tato neurovývojová porucha špatně diagnostikována a dávána do škatulky jako lehká mozková dysfunkce. Nyní má ADHD nový název a svou samostatnou diagnózu, léčbu a celkový přístup.

ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder, česky hyperkinetická porucha

Příčiny vzniku ADHD

Dědičná choroba, kterou trpí více chlapci než dívky. Bylo objeveno již několik ,,jiných“ genů, které souvisejí s tímto onemocněním. Nefyziologicky probíhající těhotenství vede k této poruše, jedná se zejména o předčasné porody, kouření a pití alkoholu v těhotenství, stres, zvýšené množství olova v těle a nízká porodní váha. Velmi často se také objevuje u dětí, kteří trpěli novorozeneckou žloutenkou. Dále je možné ADHD pozorovat u dětí užívající léky na epilepsii, zde se jedná o nežádoucí účinek léčby.

Příznaky hyperkinetické poruchy

  • nepozornost
  • impulzivnost
  • hyperaktivita

Dále se mohou objevovat noční děsy, vztahovačnost, deprese, neuznávání autorit, zlobení a neschopnost vydržet u jedné činnosti déle.

Typická je u dětí trpícími ADHD také specifická porucha učení. Nejčastěji se jedná o dyslexii, dysgrafii, dyskalkulii a dysortografii.

Léčba

Léčba je v současné době na velmi vysoké úrovni a u více než 70 – 90% je úspěšná a zmírní negativní projevy chování.

  • Ritalin
  • Concerta
  • Strattera

Medikamentózní léčba nevede k úplnému uzdravení, jedná se jen o snížení projevů, které se objevují u dětí trpícími ADHD.

Individuální přístup k dítěti trpícímu ADHD je klíčová. Větší pozornost, neustálé opakování úkolů a dohled. Pokud se přistupuje k dítěti s klidem a vše se mu opakovaně vysvětlí, je schopno vyřešit daný úkol v pohodě. Na inteligenci nemá ADHD vliv, proto je potřeba návštěva odborníka, který vám poradí jak přistupovat, a jak se s tímto člověkem učit.

Prognóza

ADHD je nejprobádanější nemocí v oblasti psychiatrie, má skvělé léčebné postupy a pokud se začne léčit včas má skvělé vyhlídky na potlačení symptomů a návratu do normálního života jedince.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara