Proč je spánek tak důležitý?

Jestliže se na spánek a jeho potřeby podíváme z vědeckého hlediska, budeme nejspíše zmatení. Každá studie totiž dokazuje něco jiného a lidé tedy vlastně neví jak spát. Některé věci jsou však jasné jak vědcům tak lidem se selským rozumem.

Spánek
 

Zdravý spánek

  • nepřerušovat spánek
  • spát alespoň 5 hodin v kuse
  • udělat si pravidelný režim i o víkendu
  • před spaním nepít kávu, černý čaj
  • poslední jídlo 2 – 3 hodiny před spánkem
  • rituály před spaním (kniha, hudba, vana, bylinkový čaj)
  • chladná ložnice, 14 – 18 °C
  • choďte ven, denní světlo zlepšuje vnitřní harmonogram a tělo bude chtít spát

Spánek má dvě části – non-REM, tzv. Pomalý spánek, postupně klesá srdeční frekvence a krevní tlak, zpomaluje se dýchání, snižuje se svalové napětí, oči se pod víčky pohybují velmi pomalu. Fáze REM je naopak typická rychlým pohybem bulbů, ztráta svalového napětí, skřípání zubů, srdeční frekvence a tlak se mění v závislosti na snech. Tento typ spánku trvá asi 20 minut. Po celý spánek se tyto části střídají, až 5 – 7 krát za noc. V dospělém věku tvoří REM fáze 20% celkové doby spánku. Většina snů se zdá právě v této fázi.

Je tedy důležité alespoň 5krát tyto dvě části za noc vystřídat, proto by měl být spánek dlouhý alespoň 5 hodin, ale pozor v kuse! Spánek by měl mít stejný režim jak ve dnech kdy chodíte do práce tak i ve dnech volna. Je jasné, že si trochu přispat můžete, ale spánkový deficit nelze dospat, proto by se spánkové rozpětí mělo pohybovat po celý týden mezi 7 – 9 hodinami, podle toho na co jste zvyklí.

Ve spánku se regenerují orgány, mozek zpracovává informace z předešlého dne a třídí je podle důležitosti. Dech se zpomaluje, srdeční činnost také a celkově se orgány zklidňují a připravují se na další den.

Bylo dokázáno, že kvalitní spánek má vliv na obezitu. Čím delší dobu spíte, tím lehčí je pro vás zhubnout. Pokud cvičíte a držíte dietu a ne a ne shodit, měli byste se zaměřit na spánkový cyklus. Pokud pracujete z domu nebo máte velice stresové zaměstnání, udělejte si pevný pracovní plán, který budete dodržovat. Není dobré celý volný den proležet a nic nedělat a poté celý týden dřít. Myslete na své zdraví dokud je čas.

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování