První pomoc při náhlé příhodě břišní

Akutní břišní obtíže vznikající z plného zdraví. Vyznačují se velkou bolestí v oblasti břicha. Bolest je šokující a nečekaná. Tento stav potřebuje urychleně lékařskou chirurgickou pomoc. Je tedy důležité rozpoznat příznaky a neprodleně postiženého předat do lékařských rukou.

Břišní příhoda

Rozdělení náhlých příhod břišních

Zánět – všechny břišní orgány mohou být postiženy zánětem. Ten se zpravidla projevuje několik dní neurčitou bolestí břicha, poté ale udeří s velkou bolestí, která jen tak nepřejde. Jedná se o zánět červovitého přívěsku (laicky zánět slepého střeva), zánět slinivky břišní (vysoká úmrtnost), zánět žlučníku (s hořkostí v ústech a bolestí pod žebry na pravé straně).

Střevní neprůchodnost (ileus) – jedná se o náhlý uzávěr střevní kličky nebo krevního zásobení. Život ohrožující stav, který se musí okamžitě řešit.

Masivní krvácení – příčiny mohou být jícnové varixy, vředy, nádor, ale také úraz.

Příznaky náhlé příhody břišní

Šokující bolest v oblasti břicha, může vystřelovat do zad či hrudníku. Břicho je tvrdé a nafouklé. Může se objevit změna v zažívání – zácpa nebo naopak průjem. Postižený je malátný, bledý, chce se mu zvracet, zrychluje se mu puls, může mít studený lepkavý pot, zvýšenou teplotu. Hledá úlevovou polohu, nejčastěji skrčením nohou. Protože je bolest opravdu velká, může ztratit vědomí, může se také dostat do šoku a následně mu může přestat bít srdce.

První pomoc

Hledejte s postiženým úlevovou polohu, uklidňujte ho a neprodleně zavolejte ZZS. Pokud je bolest opravdu veliká a vy si jste jistí, že se jedná o nestandardní situaci, nepodávejte postiženému žádné léky na bolest!! Nedávejte mu ani nic k pití či jídlo (kvůli operaci – anestezie). Jestliže ztratí vědomí a nedýchá proveďte neprodleně neodkladnou resuscitaci.

V podstatě je úplně jedno jaká je příčina bolestí břicha. Pokud se jedná o náhlou příhodu břišní (a věřte, že jí poznáte) okamžitě zavolejte ZZS, na nic nečekejte. I kdyby vám poté v nemocnici řekli, že se jednalo jen o zaražené větry, podcenění náhlých příhod břišních je fatální!

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara