Bledost

Bledost je velice ošemetný příznak, který není radno podceňovat. Může značit mnoho závažných nemocí, ale také strach či chlad. Bledost kůže může být také naprosto fyziologická, pokud nemáte dostatek pigmentu. Je velice důležité rozpoznat, zda se jedná o normální stav, či je to příznak závažné nemoci.

bledost v obličeji

Jaké nemoci se za bledostí skrývají?

Chudokrevnost

Toto onemocnění je způsobeno nedostatkem hemoglobínu, které na sebe váže kyslík a poté ho rozváží po celém těle. Bledost se projevuje až u závažnějších forem tohoto onemocnění, může být doprovázeno také chladnými končetinami, dušností, bolesti hlavy a motání hlavy.

Šok

Tím, že se tělo brání šokovým stavům a bez ohledu na jeho příčinu smrští cévy, aby tělu dodalo potřebný kyslík, hlavně mozku a hlavním orgánům těla. Proto je kůže bledá a bez dostatečného krevního zásobení, protože kyslík nepotřebuje tak, jako například výše zmíněný mozek.

Hypoglykémie

Snížení cukru je jasná známka toho, že se něco děje a opět je zde snížený průtok krve v oblasti kůže. Krev je spíše vedena do důležitých orgánů lidského těla. První pomocí je vzít si něco sladkého a raději vyhledat lékaře. Dalšími příznaky jsou malátnost, mdloby, pomalé myšlení, motání hlavy a únava.

Infarkt myokardu

Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění lidského těla. IM také obsazuje přední příčky úmrtnosti. Tak jako bylo psáno výše, krev je dodávána do srdce a mozku a proto je kůže bledá a opocená. Dalším příznakem je bolest na hrudi, lopatce a ramen, pálení žáhy, u žen i bolest břicha. Strach ze smrti a velká dušnost.

Trombóza

Tepenný uzávěr se řadí mezi akutní stavy, které ohrožují život. Pokud je trombus přítomen v končetině, ta bude bledá a chladná na dotek. V tomto případě se jedná o čas a je zapotřebí dodat pacientovi léky na ředění krve.

Prochladnutí

Jednou z příčin bledosti je také prochladnutí. Opět se zde cévy zužují a tím se méně kůže zásobí.

Fenylketonurie

Vrozená vada, která má za následek netvoření dostatečného množství pigmentu – bledá kůže, modré oči a světlé vlasy. Velké nebezpečí při slunečním záření, kůže ihned zčervená, vysoké procento počtu rakoviny kůže. Albinismus se řadí mezi vrozené vady, projevující se poruchou pigmentace.

Nedostatek slunečního svitu

I nedostatek slunečního záření není v pořádku. Slunce dokáže dodávat vitamín D a bylo zjištěno, že má pozitivní vliv na některé druhy rakoviny. Ovšem nic se nemá přehánět, proto sluneční svit vždy s ochranným krémem.

Bledost nepodceňujte a pokud jsou přítomny i některé z výše uvedených příznaků, vyhledejte raději lékařskou pomoc.

Autor: Lucie Kliková

pletení a háčkování