První pomoc při napadení zvířetem

Některá zvířata jsou našimi domácími mazlíčky, jsou nám užitečná, ale jsou i taková, která nám mohou ublížit nebo nás dokonce zabít. Nebudeme se zde pouštět do otázek zda mít doma jedovaté hady či bojová plemena psů, ale popíšeme si zde situace, které vás mohou v běžném životě potkat a hlavně si zde napíšeme jak postupovat když vás nějaké zvíře napadne.

první pomoc při napadení zvířetem

První pomoc při pokousání psem nebo jiným zvířetem

Mezi pravidly jak postupovat, pokud na vás zaútočí pes nebo jiné zvíře, patří klidný postoj. Určitě neutíkejte, rukama si držte obličej a stočte se do klubíčka jako želva. Nekřičte a snažte se nehýbat se. Nikdy se nedívejte psovi do očí. Po útoku kontaktujte policii a snažte se zjistit kdo je majitelem psa nebo zvířete, které vás napadlo. Rány vydezinfikujte a čistě obvažte. Zjistěte zda je pes očkován proti vzteklině a vy určitě navštivte lékaře, který vám ránu vyčistí a podá vám tetanovku.

První pomoc při uštknutí hadem

V České republice je naštěstí jen jeden jedovatý had a to Zmije obecná. Její dávka jedu však nemusí být ve všech případech smrtelná. Zmije dopraví do našeho těla přibližně 10 mg jedu přičemž smrtelná dávka pro dospělého zdravého člověka je 15 mg. Navíc zmije při každém kousnutí nemusí jed použít. Horší už je to v těch případech, kdy chováte doma jedovaté hady. V tomto případě je jed v jedné dávce mnohem vyšší. Předpokládáme, že o svém hadovi víte veškeré informace. První pomoc při uštknutí je následující: zavolejte ZZS, ránu vydezinfikujte, překryjte kusem čisté látky a pokud máte elastické obinadlo nohu nebo ruku (nejčastější část uštknutí) zavažte. Ránu NEVYSÁVEJTE, NEŘEZEJTE, NEVYMAČKÁVEJTE a NEZAŠKRCUJTE. Nepodávejte žádné léky a pokuste se postiženého co nejvíce uklidnit (zvýšený tlak = jed rychleji v těle).

První pomoc při přisátí klíštěte

V současné době je výstraha výskytu klíšťat vysoká a v letošním roce se očekává vysoký nárůst infikovaných klíšťat. Nejlepší ochranou je prevence a ta obsahuje očkování proti klíšťové encefalitidě, nechodit do lesa s holou kůží a celkově se vyvarovat pobytu ve vysoké trávě. Jestliže jste našli přisáté klíště co nejrychleji ho odstraňte, není důležitá technika, ale důležité je aby bylo klíště vyndané celé! Místo poté vydezinfikujte a přelepte náplastí. V případě, že se vám jej nepodařilo odstranit celé vyhledejte lékařskou pomoc. Místo kontrolujte pravidelně po dobu 4 týdnů. Pokud se dostaví únava, nevolnost, zarudnutí v okolí rány (typické je kruhové zarudnutí s bílým místem uprostřed), bolest hlavy, kloubů a celková slabost, horečka nebo zánět dutin okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lymeská borelióza je závažné onemocnění s dlouhodobou několika měsíční léčbou, tuto nemoc můžete dostat také díky kousnutí komára, mouchy a dalšího hmyzu. Na Lymeskou boreliózu bohužel neexistuje očkování.

Není důležité, které zvíře vás napadne, důležité je hlavně zbavit se zvířete, vydezinfikovat ránu a navštívit lékaře, při závažném napadení volejte rovnou ZZS.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování