Paměť

Paměť je schopnost ukládat informace a také s nimi částečně pracovat. Je mnoho členění paměti. Podle doby zapamatování ji můžeme rozdělit na krátkodobou a dlouhodobou. Krátkodobá paměť uchovává a filtruje nanejvýš posledních 30 sekund. Dlouhodobá paměť filtruje a uchovává procesy od posledních 30 sekund až do prvních vzpomínek na dětství. Je důležité zmínit proces filtrování. Pro mozek je zbytečné uchovávat každou informaci, která se jím přežene. Proto si ponecháváme jen ty informace, o kterých si myslíme, že jsou pro nás něčím důležité.

Paměť

Anatomie

Související nemoci

Jsou lidé, kteří si pamatují málo. A pak jsou lidé, kteří si pamatují ještě míň. Samozřejmě existují i lidé, kteří by řekli, že si pamatují hodně, ale těch je velmi málo. Většina lidí často mluví o situacích, které si pamatují málo a nebo vůbec (první krůčky potomka, první den ve třídě,…). Snaží se tak dráždit svoji paměť a vzpomínku vyvolat. Mnohdy to nejde, protože byla daná vzpomínka odfiltrována.

Avšak jsou situace, kdy máme naši vzpomínku už téměř vyvolanou, ale ona stále nikdy. Máme ji takříkajíc "na jazyku". Takové vědomostní výpadky můžeme považovat za poruchy paměti. Častější situace této nemoci nastává například tehdy, chceme-li vědět, kolik je hodin. Podíváme se na hodinky, ale o několik sekund později zase nevíme, kolik je hodin.

Taková nevýznamná situace se stala snad každému. Horší je, pokud se vám takové stavy začnou opakovat nebo se bude stupňovat/prodlužovat jejich trvání. Například přijedete domů vyzvednout manželku. Položíte peněženku na stůl, vezmete manželce kufr, a začnete hledat peněženku, protože jste zjistili, že ji nemáte u sebe. Už v takovém případě vyhledejte lékaře (a nezapomeňte si vzít tu peněženku).

Situace, kdy jedete domů vyzvednout manželku a uvědomíte si, že nevíte, kde bydlí, je přímo kritická. Bezúrazová ztráta paměti je většinou dočasná, ale u každého trvá jinak dlouho. Pokuste se zůstat na bezpečném místě a prohledat kapsy popřípadě telefon.

Pokud si začnete uvědomovat sebemenší výpadky paměti, které jsou ale čím dál častější, uvědomte o tom své okolí. Nemusíte o tom informovat všechny, nejprve stačí jen partnera nebo rodiče. S takovou osobou navštivte lékaře a absolvujte možná vyšetření. Mohlo by se zdát, že najednou nebudete vědět kde jste a proč tam jste. V takové situaci je zde váš společník, který se o vše postará. Nemocí, způsobujících výpadky paměti, je celá řada a dá se s nimi efektivně bojovat. Bohužel pro takového člověka se alespoň na jistou dobu změní svět. Je těžké vykonávat práci, nemůžete nikam chodit sami a vykonávat spoustu jiným úkonů. Při zlepšení a po úspěšné léčbě se doporučuje takovému člověku nechávat po jistou dobu informační papírek v kapse oděvu, kde je napsána adresa bydliště, jméno a kontakt na rodinného příslušníka.

Choroby způsobující výpadky paměti postihují převážně seniory, ale ani ostatní skupiny nejsou výjimkou. U některých nemocí není přesně jasné, co je způsobuje. Tyto nepříznivé procesy vznikají v mozku a není lehké je zastavit. Jako prevence se doporučuje trénování paměti. K tomu slouží speciální kurzy, ale také vědomostní křížovky a doplňovačky. Možnými přírodními doplňky na zlepšení paměti je užívání lýtky zvané cholin. Je to základní stavební látka spojů mezi nervovými buňkami. Pro zvýšený obsah cholinu jezte vaječné žloutky, játra, luštěniny a burákové oříšky. Další oblíbenou látkou je ženšen v kombinaci s jínanem dvoulaločným. Přípravky z těchto látek jsou k dostání v lékárnách.

pletení a háčkování