Prostata

Jedná se o pohlavní přídavnou žlázu vypadající jako kaštan. Je uložena pod močovým měchýřem a obemyká začátek močové trubice. Velmi často může zduřet a pro muže to představuje nepříjemné onemocnění. Někteří lékaři se domnívají, že i ženy mají svou prostatu, nazývající se Skeneho žlázy.

Anatomie prostaty

Stavba prostaty

Orgán, který je svalově-žlaznatý, tvořený žlázkami, které produkují šedobílý sekret. Prostata má v dětství 5 základních částí, které postupem času splynou v jeden orgán. Svalovina je samozřejmě hladká a nelze jí ovládat vůlí.

Protože je prostata uložená hned vedle konečníku, je její vyšetření prováděno touto cestou. Vyšetření může být trochu nepříjemné, ale většinou není bolestivé a trvá jen několik minut.

Funkce

Hlavní funkcí prostaty je doplnění ejakulátu. Mísí se se spermiemi a její podíl je až 25%. Dodává ejakulátu typickou barvu a dokáže spermie ochránit a pomáhá jim dopravit se až k vajíčku. Bez hormonu Testosteronu nemůže žláza normálně fungovat.

Stimulace prostaty je velmi příjemná a je často přirovnávaná k pomyslenému bodu G u žen. Doporučuje se masáž hráze, či stimulace přes rektum.

Onemocnění

Jestliže se v prostatě nahromadí sekret a nemá kam odtékat, může to vést k zánětu a zduření celé žlázy. Muž má v tomto případě velké problémy s močením, objevuje se bolest a časté nucení na močení. Zánět může přejít k benigní hyperplazii prostaty. Ta může vést k malignímu zvratu, který je velmi těžko léčitelný.

Prevence a včasná diagnostika je v tomto případě klíčová.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování