Fluor

Fluor je jedním z minerálních stopových prvků a spolu vápníkem, hořčíkem a fosforem představuje důležitou složku tvrdých tkání, jako jsou kosti nebo zuby (především zubní sklovina).

Fluor

Týká se části těla

V lidském organismu se vyskytuje asi 2–6 g fluoru, avšak nenachází se v něm jako samostatný prvek, ale pouze ve formě sloučenin, jako je fluorid sodný nebo draselný. V běžné komunikaci se však pojmy fluor a fluorid zaměňují.

Fluor je tedy nutný i pro metabolismus kostí a zubní skloviny, čímž lze obecně říci, že při pravidelném používání zubní pasty s fluorem se snižuje výskyt zubního kazu o 20 až 30%.

Funkce fluoru v organismu člověka

Fluor má pro organismus člověka velice důležité kariostatické účinky, což znamená, že zabraňuje tvorbě zubního kazu. Fluor se do zubní skloviny ukládá ve formě hydroxyapatitu, který zubní sklovině poskytuje větší odolnost vůči kyselinám, jenž jsou obsaženy v potravě a nápojích. Fluor také napomáhá usnadnit vstup vápníku a fosforu do zubní skloviny, a právě z tohoto důvodu se doporučuje používání zubních past s fluorem. Mimo to fluor chrání před vznikem osteoporózy a příznivě působí i na srdečně-cévní systém.

Fluor a zubní sklovina

Zubní sklovina kryje a tím chrání povrch zubu. Z větší části ji tvoří anorganické látky, přičemž hlavním materiálem je hydroxyapatit, který se před prořezáním zubu mění na fluorohydroxyapatit, což je nejrizikovější období pro vznik zubního kazu.

Zubní pasty s fluorem pro děti

Kyseliny v potravě a nápojích zubní sklovinu sice rozpouští, ale opatrnosti je třeba hlavně u dětí, které zubní pastu při čištění zubů často polykají. A proto by děti do věku tří let měly používat pastu výhradně bez fluoru a později pouze s minimálním množstvím. Všeobecně však nejsou pasty s fluoridem pro děti vhodné prakticky vůbec. Důležité je tedy pravidelné čištění zubů správnou technikou, eliminace cukrů ve stravě a pravidelné návštěvy zubního lékaře.

Fluor - správná dávka pro zdravé zuby

Výše obsahu fluoru v zubech se odvíjí od zásobení organismu během tvorby zubů, a proto je velice důležité, být adekvátně fluorem zásoben, a to zejména v těhotenství a v období růstu zubů.

Denní příjem fluoridů ze stravy se pohybuje mezi 0,5 až 1,5 mg (0,015 mg/kg/den). Obsah fluoridů je ve většině běžných potravin nízký a činí méně než 0,05 mg/100 g. Pouze některé potraviny mají vyšší obsah fluoridů více. Jsou to především tyto potraviny:

  • luštěniny,
  • některé obilné a celozrnné výrobky,
  • některé druhy mořských ryb,
  • mořské plody,
  • víno,
  • čaj (v čajových lístcích je nashromážděn fluor ve vysokém množství).

Zdravé zuby bez kazů by jistě chtěl mít každý z nás. Jednou z možností, jak takových zubů dosáhnout, je používání přípravků obsahujících fluor, kterých je na trhu celá řada.

Pro jednotlivé věkové kategorie je doporučená denní dávka fluoru kromě profylaxe stanovena takto:

  • 0–6 měsíců: 0,25 mg/den,
  • 6–12 měsíců: 0,5 mg/den,
  • 1–3 roky: 0,8 mg/den,
  • 3–8 let: 1,1 mg/den,
  • Dospělí: muži 3,8 mg/den a ženy 3,1 mg/den.

Doplňky stravy s fluoridem

Z důvodu vyšší ochrany před zubním kazem, chodí lidé do lékáren pro fluoridové tablety, avšak ne všichni vědí, že při nepřiměřeném dávkování existuje vysoké riziko tzv. dentální fluorózy.

V současné době lze sehnat bez lékařského předpisu volně prodejný přípravek s obsahem fluoridu sodného, kterým je Zymafluor obsahující 0,25 mg fluoridu v jedné tabletě.

Fluoridové tablety jsou považovány za nejčastější doplňkový zdroj fluoridů.

Doporučuje se, aby se podávaly jen dětem, které mají vysoké riziko vzniku zubního kazu a jen na doporučení dětského zubaře.

Pro příjem vyššího množství fluoridu patří rizikové faktory, jako je např. větší kazivost zubů, závažné chronické onemocnění, ortodontické aparáty, porucha produkce slin, zvýšené množství bakterií, úroveň péče atd.

Důležité je i lokální použití fluoridů přímo v dutině ústní, protože lokální efekt převyšuje efekt prevence systému.

Případnou vhodnost a dávkování fluoridových tablet konzultujte se svým lékařem či lékárníkem a vždy si důkladně přečtěte informace uvedené v příbalovém letáku.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování