Jak poznat zápal plic?

Chřipka či angína jsou na rozdíl od zápalu plic vcelku běžnými onemocněními a přitom zápalem plic se označuje široká paleta zánětů plicní tkáně. V dnešní době se však častěji setkáte s jeho odborným termínem, tedy s označením pneumonie. V tomto článku se na problematiku zápalu plic podíváme blíže. Řekneme si, jak zápal plic čili pneumonii můžeme poznat a k tomu potřebujeme samozřejmě vědět, co to zápal plic je a jaké jsou jeho příznaky.

zápal plic

Co je zápal plic?

Zápal plic je onemocněním, které velké množství lidí stále bere příliš lehkovážně. Před objevem antibiotik šlo o velmi vážnou nemoc, kterou nebylo radno podceňovat. Jenže pravdou je, že i přes antibiotika, která pneumonii léčí, bychom ani v dnešní moderní a lékařský vyspělé době neměli brát pneumonii na lehkou váhu. Vždyť jde o nemoc, která mívala až fatální, tedy smrtelné následky, které potkaly i takové velikány, jako byly Karel Hynek Mácha či Karel Čapek. Bohužel i v dnešní době však může tato nemoc končit smrtí, a proto je důležité umět ji v čas rozpoznat a nezahrávat si s ní.

Vraťme se však k samotnému zápalu plic čili pneumonii. Pneumonie je akutním zánětlivým onemocněním dolních cest dýchacích (plicní tkáně), které je vyvolané infekčním původcem. Jde o obrannou reakci organismu na přítomnost infekce v našem těle, přesněji řečeno v plicích, či na poškození tkáně způsobené vlivem nepříznivých chemických vlivů.

Typy pneumonie

Závažnost stejně jako průběh nemoci se liší podle typu pneumonie a jednotlivé typy pneumonie se liší typem mikroba. V podstatě by se dalo říci, že pneumonie se dělí podle toho, kde a jak se člověk nakazil. Infekční pneumonie se dělí na tři typy – komunitní (nákaza v běžném prostředí člověka, například streptokokem či virem chřipky), nozokomiální (zánět získaný v nemocnici, specifické bakterie odolné vůči sterilnímu prostředí) a pneumonie vznikající u imunosuprimovaných osob (osoby se sníženou schopností vlastní obrany organismu skrze onemocnění nebo léčbu).

Existují však i neinfekční pneumonie, které mohou vzniknout například vdechnutím kyselého obsahu žaludku při zvracení. Kyselost zvratků poruší plicní tkáň a způsobí vznik zánětu. Další možností je pneumonie způsobená vdechnutím chemikálií.

Jak poznat zápal plic, aneb jaké jsou příznaky pneumonie?

Zápal plic poznáme podle jeho specifických příznaků, které se však mohou lišit v závislosti na původci onemocnění. Existuje však i řada příznaků, které jsou společné jak pro pneumonii způsobenou bakteriemi, tak pneumonii způsobenou viry. Mezi tyto společné příznaky patří kašel a teplota. Na začátku se dostaví suchý a nepříjemně dráždivý kašel, který se však v průběhu onemocnění mění na kašel s hlenem. Co se teploty týče, můžete se u pneumonie setkat buď pouze se zvýšenou teplotou, nebo s vysokou horečkou. Horečka se však u pneumonie ani nemusí objevit, a to především u lidí s poruchou imunity.

Dalšími příznaky je pocení, dušnost a bolest na hrudi, někdy i vykašlávání krve. Tyto příznaky jsou typické i pro nádor plic, tuberkulózu, plicní embolii a podobné nemoci.

Pneumonii může často předcházet fyzická či psychická únava, dosahující až vyčerpání, bolest hlavy a kloubů. Všechny tyto příznaky jsou typické i pro chřipku a mohou tak způsobovat mylnou diagnostiku, proto se raději zastavte k lékaři. Pneumonie se diagnostikuje pomocí rentgenového snímku a vyšetřením krve.

Rizikové faktory vzniku pneumonie

Pro úplnost si uvedeme, jaké jsou rizikové faktory vzniku pneumonie a kdo by si tedy měl dát větší pozor na možnost jejího vzniku. Ohroženy jsou hlavně osoby pohybující se v infekčním prostředí, například kolektivní prostředí (škola, práce, atd.). Dalším rizikovým faktorem jsou určité věkové skupiny, a to lidé nad 60 let a novorozenci, či osoby s porušenou obranyschopností dýchacích cest (například vlivem jiné nemoci). Stejně tak jsou ohroženi lidé v rekonvalescenci, lidé dlouhodobě upoutaní na lůžko či pacienti podstupující dlouhou operaci, při které jim bylo vstupováno do dýchacích cest intubací.

Prevence zápalu plic

A na závěr jen malá informace k tomu, jak zápalu plic předcházet. Prevence je velmi obtížná, ale můžete ji dosáhnout zdravým životním stylem s pestrou stravou, střídmostí v alkoholu a udržování fyzičky.

Autor: Markéta Vlková

pletení a háčkování