Kašel

Kašel je proces prudkého vydechnutí většinou s hlasitým efektem. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění. Kašel rozdělujeme na suchý a dávivý. Existují ještě další poddruhy kašle. Poznat ten správný typ kašle je důležité pro jeho léčbu.

Kašel

Význam kašle je prostý. Tělo se tak snaží udržet dýchací cesty průchodné, v čemž může bránit hlen, sliny nebo náhodně vdechnuté jídlo a pití. Sliznice pokrývající dýchací cesty tvoří na svém povrchu malé množství hlenu. Zabraňuje tak vysychání sliznice a zachytává nepříjemný prach z okolí. Pokud se na sliznici usadí nějaký virus, začne se sliznice bránit nadměrným tvořením hlenu, který člověk následně vykašlává. V takovém případě může hlen zhoustnout a i samotné dýchání se může stát velmi náročným. Cítíme ucpaný nos, špatně se nám mluví a bolí nás v krku.

Někdy se jedná o kašel suchý, kdy kašleme, ale nevykašláváme. Může přijít i dávivé kašlání. V takovém případě neodkládejte návštěvu lékaře a nespoléhejte na vlastní léčbu, ale raději navštivte doktora co nejdřív.

Léky na vykašlávání poznáte podle označení na obalu slovy expektorancia nebo mukolytika. Tyto léky usnadňují vykašlávání zředěním hlenu nebo podporují vznik řidšího. Takto označené léky se nedoporučují užívat na noc. Abyste se vyspali a odpočinuli organismu, je vhodnější tvorbu hlenu večer nepodporovat. Také udržujte dostatečný pitný režim (nedoporučuje se mléko).

Před spaním nebo u velkých obtíží je nasnadě použít léky na tlumení kašle, odborně označovány jako antitustika. Obsahují kodein a stejně jako léky podporující vykašlávání je můžete zakoupit v podobě kapek a tablet. Nikdy není vhodné kombinovat léky na vykašlávání a tlumení kašle. To by způsobilo ještě větší zahlenění sliznice. Pokud se ke kašli připojí horečka nebo výrazná bolest krku, nestyďte se zeptat svého lékárníka na další druhy léků popřípadě si zajděte k lékaři.

pletení a háčkování