Plicní mor
Plicní mor je jednou z forem moru. Jeho původcem je Yersinia pestis. Z historie jsou známé velké ničivé epidemie a pandemie moru. Ani v současné době není nemoc vymýcena a stále se objevují ložiska infekce. Ve druhé polovině roku 2017 se plicní mor objevil na Madagaskaru.
Další názvy: pneumotický mor, pneumonická forma moru
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Původce plicního moru
Plicní mor je způsoben gram negativním kokobacilem Yersinií pestis z čeledi Enterobacteriaceae. Jejím rezervoárem jsou teplokrevná zvířata, nejčastěji hlodavci, jedná se o zoonotickou infekci. Nakažená zvířata však neonemocní, jsou jen zdrojem infekce.
Přenos a průběh infekce
Pneumonická forma moru je vysoce nakažlivá. K nákaze dochází při vdechnutí bakterie, tedy kapénkovou cestou. Plicní forma však může vzniknout i sekundárně, tj. bakterie se mohou z bubonů dýmějového moru rozšířit i do plic. Inkubační doba je 2–4 dny.
Příznaky plicního moru
- Horečka
- Slabost
- Bolest hlavy
- Bolest na hrudi
- Zkrácený dech
- Kašel
- Vykašlávání krvavého sputa
- Krvácení do plicní tkáně
- Odumření, nekróza, postižené tkáně
- Vznik abscesů v plicích
Pacienti často umírají na akutní respirační distress syndrom, kdy dochází ke ztrátě plicních funkcí (pacient se udusí), a septický šok. K tomu dochází, pokud není plicní mor léčen či je léčbě hodně zpožděna.
Diagnostikování plicního moru
Diagnostika plicního moru může být složitější než u dýmějového moru. Zprvu může vypadat jako chřipka a zánět plic jiného původu. Chybí tedy nějaký klasický znak, že se jedná o plicní mor.
- Odebírají se vzorky sputa, které se vyšetřují na přítomnost bakterií.
- Sérologie na přítomnost protilátek proti bakterii v krvi.
Léčba plicního moru
K léčbě moru napadajícího plíce se využívají antibiotika. Nejúčinnější jsou chinolony, streptomycin, tetracykliny, chloramfenikol aj. Antibiotika jsou podávána nitrožilně.
Prevence
Prevence je možná pouze vyhnutím se infekci, preventivním podáváním antibiotik, pokud je podezření, že jsme se dostali s nákazou do kontaktu. Vakcína neexistuje.
Autor: Drahomíra Holmannová