Sepse

Sepse je život ohrožující stav. Je to celková reakce organismu s masivní aktivací imunitního systému při bakteriální infekci. Těžké případy sepse se mohou rozvinout do septického šoku, při kterém dochází k selhávání orgánů.

Reakce organismu při bakteriální infekci - sepse

Příčina vzniku sepse 

Příčinou rozvoje sepse je bakteriální infekce, která se šíří a vyvolá nekontrolovanou odpověď imunitního systému. Nejčastějšími zdroji sepse jsou infekce močových cest, hlavně pak pyelonefritidy, zápaly plic, nitrobřišní infekce či bakteriální záněty v centrální nervové soustavě. 

Diagnostika 

Provádí se opakované odběry krve na zánětlivé markery, které jsou zvýšeny ‒ CRP, prokalcitonin, hemokultury na zjištění patogena vyvolávajícího sepsi, na určení funkce orgánů (jaterní testy, ledvinné funkce aj.), na laktát, jehož hodnota je zvýšená, bílé krvinky (leukocyty), jejichž počet je zvýšen, ale může být i snížený, hladinu krevního cukru (glykémii), jež je vyšší. Sledovány jsou též hladiny minerálů – sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku, monitoruje se i hemokoagulace (srážení krve). Vhodné je též doplnit v případě nutnosti vyšetření stolice a mozkomíšního moku. 

Péče o pacienty 

Pacienta s příznaky sepse je nutné přeložit na JIP oddělení, kde je monitorován. Trvale je mu sledován krevní tlak, tepová frekvence, prováděno EKG, monitorována je též saturace kyslíkem. Jsou zaváděny arteriální a žilní katetry pro případné odběry krve a podávání léčiv, stejně tak např. u centrálního žilního katetru je možné sledovat hodnoty krevního tlaku. V případě nutnosti je pacient napojen na umělou plicní ventilaci.

Cíl léčby sepse 

  • Léčit a tím odstranit vyvolávající příčinu
  • Podpořit selhávající organismus
  • Snaha ovlivnit aktivitu imunitního systému 

Součástí léčby je tedy v případě lokalizovaného ložiska infekce jeho chirurgické odstranění, např. u abscesu, odumřelé tkáně. Samozřejmostí je u sepse léčba antibiotiky dle citlivosti vykultivovaného patogenního mikroorganismu. Dále jsou podávána specifická léčivy dle potřeb pacienta. Nutné je též myslet na možné následky septického stavu, proti rozvoji poškození sliznice v trávicím traktu, hlavně pak proti vzniku žaludečních vředů. Stejně tak je nutné zajistit přísun potřebných živin, takže je podávána umělá, nitrožilní výživa. 

Prognóza 

Sepse je stále nejčastější příčinou úmrtí v nemocničních zařízeních. U sepse je úmrtnost  20‒30%, u těžké sepse je to již  40‒50%, septický šok nepřežije 50‒60% pacientů, a v případě, že je přítomno selhávání orgánů, je úmrtnost až 80%.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování