Histoplazmóza

Histoplazmózou rozumíme infekční onemocnění. Toto je vyvoláno vdechnutím spor Histoplasma capsulatum. Jedné se o patogenní houbu, která se vyskytuje v půdě znečištěné ptačím a netopýřím trusem.

infekce Histoplasma capsulatum

Výskyt Histoplasmy je hlavně v severní Americe, méně pak ve střední Americe či východní Asii. V Evropě je to histoplazmóza onemocněním zřídkavým a jedná se o importované infekce.

Průběh histoplazmózy

Inkubační době je cca 7‒14 dní. První nakažení většinou probíhá asymptomaticky, bezpříznakově. Hojení probíhá kalcifikací, takže se objeví kalcifikované, zvápenatělá, ložiska ve slezině a lymfatických uzlinách.

Pokud je infekce masivní, či je člověk značně oslabený, je vedoucím příznakem vysoká teplota, stav připomíná chřipku s únavou,bolestmi svalů, kloubů, kašlem, nevolností, ale také je možné histoplazmóze podlehnout, zemřít, když přejde v rozsáhlý zápal plic, pneumonii. Pokud dojde k rozvoji zánětu plic, bývají na RTG známky rozsevu infekce podobné tuberkulóze, jedná se o miliární podobu.

Chronickou plicní histoplazmózu charakterizují jizvení tkáně a vznik dutin. V průběhu nemoci může dojít k jizvení ložiska a vytvoření histoplazmomu, obdoba tuberkulomu. Vyskytuje se hlavně u pacientů, kteří trpí emfyzémem, rozedmou plic. V případě postižení nitrohrudních, mediastinálních, lymfatických uzlin může dojít k fibrotizující mediastinitidě, zánětu nitrohrudí.

Diagnostika histoplazmózy

  • Krevní odběry na přítomnost protilátek proti Histoplasma capsulatum
  • Biopsie ložiska na přítomnost patogena

Léčba histoplazmové infekce

  • Léčí se antimykotiky ‒ amfotericinem B

Komplikace spojené s histoplazmózou

  • Hepatosplenomegálie ‒ zvětšení jater a sleziny
  • Lymfadenopatie ‒ postižení lymfatických uzlin
  • Trvalé poškození plic
  • Smrt

Prevence histoplazmózy

Vyhýbání se rizikovým místům. Očkování a jiná možnost ochrany neexistujíce. 

Autor: Drahomíra Holmannová