Bipolární afektivní porucha

Jedná se o psychické onemocnění se kterým se léčí velká spousta lidí, u kterých to ani nemusíte vědět. Pokud se řádně léčí, tak mohou žít plnohodnotný život. Nejhorší částí tohoto onemocnění je akutní fáze, kdy se z čistajasna nemoc projeví.

Maniodepresivní psychóza

Další názvy: maniodepresivita, maniodepresivní psychóza, maniakální deprese, cyklofrenie, maniomelancholie, maniomelancholická psychóza

Příznaky

euforie paranoia poruchy nálady tendence k sebevraždě změny chování změny osobnosti

Týká se části těla

Diagnóza

A co to vlastně bipolární afektivní porucha je? Jedná se o onemocnění, kdy se střídají dvě protichudné nálady. Na jedné straně je těžká deprese, kdy člověk nechce žít a nevylézá z postele (nejedená se o klasickou ,,depku“ tak jak o ní mluví lidé když jsou smutní), na druhé straně je tzv. Mánie, kdy je člověk naopak veselý, srší energií, utrácí peníze a chce se bavit.

Tyto stavy jsou jako na horské dráze a každá fáze trvá jinak dlouho:

  • Mánie bez léčby 2 – 5 týdnů
  • Deprese bez léčby až 6 měsíců

Projevy maniodeprese

  • Mánie – nadnesená nálada, činorodost, zvýšená aktivita, není potřeba spánku, zdá se, že člověk vše zvládne, zrychlená řeč i chůze, neuvážené kroky, chaotické jednání
  • Deprese – uzavřenost, samota, zvýšená potřeba spánku, stranění lidem, špatná nálada, apatie k okolí, úzkostné stavy, myšlenky na sebevraždu, člověk ví, že by měl, ale nemůže

Příčiny

  • psychické příčiny – první rok života ovlivňuje psychiku po celý život. Mělo dítě klidný a šťastný domov? Mělo pocit bezpečí? Byly uspokojeny všechny jeho potřeby?
  • biologické příčiny – neurotrasmitery (nervové buňky, které vedou nervové vzruchy – informace po těle, v těle buď moc nebo málo)
  • další dispozice – dědičnost, věk, infekce mozku, psychické trauma

Léčba maniodepresivní psychózy

  • neuroleptika, thymoleptika (mánie),
  • antidepresiva, zvýšit serotonin a dopamin (deprese)
  • psycholog či psychiatr – sezení
  • podpůrné skupiny

Jestliže jste si všimli ve vašem okolí, že se někomu mění často nálada a upadá poté do hlubokých depresí, kdy nechce s nikým mluvit. Poraďte mu, aby vyhledal lékařskou pomoc a raději běžte s ním a buďte mu oporou. Psychické problémy jsou těžké v tom, že člověk má strach o svoje zdraví a raději se zavře a nebude komunikovat. Je potřeba, abyste jej donutili jít k lékaři. Při depresích vznikají plíživé myšlenky na sebevraždu, myslete na to a poraďte dotyčnému co má dělat. Hlavně s ním mluvte. Nesnažte se ho léčit samy a už vůbec nic neřeší alkohol, naopak se deprese ještě více prohlubuje. Již při prvních příčinách je dobré vyhledat lékařskou pomoc a předejít tak zhoršení stavu.

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování