Guillain - Barré syndrom

Velice vzácné autoimunitní onemocnění, které vás dokáže na několik měsíců úplně paralyzovat a bez odborné lékařské pomoci a umělé plicní ventilace se neobejdete. Jedná se o akutní infekci periferních nervů. Není zcela známé proč se tato nemoc objevuje. Vzniká u lidí, kteří prodělali nějaké akutní onemocnění nebo jej opakovaně přecházeli, také zvýšený stres může tuto nemoc nastartovat.

Guillain-Barré syndrom, GBS

Další názvy: GBS

Příznaky

porucha rovnováhy slabost studené dolní končetiny

Týká se části těla

Diagnóza

Příznaky Guillain - Barré syndromu

Jak se tato nemoc projevuje? Jedná se o onemocnění, které se dostavuje z plného zdraví bez předešlých příznaků. Začíná brněním dolních končetin a postupná paralýza postupuje od dola nahoru. Stav je velice vážný a od prvního brnění až po úplné ochrnutí uběhne jen pár hodin. Slabost, porucha rovnováhy, motání hlavy, bolest dolních končetin, slabé a studené dolní končetiny, toto jsou nejrozšířenější příznaky GBS.

Pacient se do nemocnice dostává až když nemoc postupuje a postižený nemůže chodit a brnění se dostává i do rukou a obličeje. Pokud se okamžitě nezahájí léčba je prognóza bohužel opravdu špatná. Pokud nemoc postihne dýchací cesty je velká pravděpodobnost, že se pacient udusí.

Diagnostika a léčba GBS

Diagnostika je v tomto případě zaměřená na mozkomíšní mok a na odběr krve. Provádí se také magnetická rezonance a EMG. Protože je tato nemoc autoimunitní reakcí, je zapotřebí nejprve opět správně zorganizovat imunitní systém. To se zajistí pomocí vysokých dávek imunoglobulínu a plasmaferézy. Agresivní léčba je užívána po dobu 14 dní a poté se postupuje dle stavu. Protože bude s největší pravděpodobností zasažen dýchací systém je nezbytné pacienta hospitalizovat na ARO a poté na JIP oddělení. Následná rehabilitace a začlenění se do běžného života trvá přibližně rok, s ohledem na fyzickou kondici a věk pacienta.

U mnoha pacientů se nemoc objevuje opakovaně a také s větší intenzitou. Je velice důležité, abyste po prodělaném GB syndromu nebyli příliš ustrašení a pokud jste ve stresu, zajděte si pro nějaké bylinky nebo léky na uklidnění.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara