Koktavost

Velice nepříjemné onemocnění, které je nejenom fyzickým, ale hlavně psychickým hendikepem. Jedná se o poruchu řeči, kdy může postižený opakovat slabiky, slova a nebo zadrhávat. Pomlka mezi slovy může být i velmi patrná a vzniká dojem, že se dotyčný nemůže tzv. Vymáčknout. Odborně se koktavost nazývá balbutismus. Člověk, který trpí koktavostí je duševně naprosto v pořádku. A problém není v přenosu myšlenek do svalů řeči, ale v samotných svalech kde vzniká křeč, která brání správně vyslovit slova.

Koktání a zadrhávání v řeči

Latinsky: balbutire

Další názvy: Zadrhávání v řeči, Balbuties

Příznaky

narušené dýchání

Týká se části těla

Diagnóza

Příčina zadrhávání řeči

Přesná příčina do dnes není zcela známá. Dá se říci, že jsou zde rizikovým faktorem neuropsychologické faktory a také dědičné vlivy.

Příznaky

Typickými příznaky této nemoci jsou zadrhávání v řeči, opakování slabik či slov a prodlužování písmen. Dalšími příznaky jsou zrychlená řeč, hlasové napětí, různé úlevy od těžkých slov a nebo napětí v hlase.

Léčba koktání

  • Při léčbě této nemoci se přihlíží na aktuální stav postiženého, na to zda trpí vývojovou či získanou koktavostí a jak rozsáhlé je postižení.
  • Zlepšení psychického stavu
  • Nácvik správného dýchání a artikulace
  • Snížení koktavosti na minimum, práce se svaly
  • Elektroléčba – při těžší formě, balbutik se nahraje a poté se poslouchá, tím zjistí kde má problém
  • Medikamenty – tato metoda je dosti sporná. Vedli se rozsáhlé studie na různá farmaka, ale jasný výsledek se nikdy nedostavil
  • Psycholog a návštěva centra pro balbutiky
  • Nácvik divadla či jiných textů

Pro koktající lidi je největší problém v tom, aby zapadli do kolektivu a nebyli ostatním lidem pro smích. Máte-li takového člověka v okolí snažte se mu pomoct, tím, že na něj nebudete spěchat. Vyslechnete ho a nebudete se mu posmívat. Pokud se s koktavostí sám neléčí navrhněte mu nějaké léčebné zařízení ve vašem okolí (vyhlášené centrum je v Třinci). Dne 22. října je mezinárodní den koktavosti, v tento den se v Brně pořádá akce s workshopy.

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara