Malárie

Malárie patří k nejrozšířenějším infekcím na světě. V našem podnebném pásu se nevyskytuje. Zdejší případy jsou importované ze zahraničních cest zvláště do Afriky. Příčinou nemoci je prvok plazmodium, jehož existuje více druhů. Dle toho se také liší malárie, kterou vyvolá.

moskyt přenáší malárii

Latinsky: Malaria

Další názvy: tropická malárie, tropická nemoc, malárie třídenní, malárie čtyřdenní

Příznaky

rozpad červených krvinek

Diagnóza

Příznaky malárie

Hlavním znakem je malarický záchvat. Dojde k němu, když se vyplaví plazmodia z jater do krve, infikují erytrocyty, které se rozpadají. Záchvat je provázen vysokou horečkou s delirii a zimnicí s třesavkou, která na rozdíl od horečky odezní. Horečka je vyvolána malarickým toxinem, který plazmodium uvolňuje ze své membrány. Záchvaty se opakují v cyklu dle doby zrání plazmodia. U tropické malárie se však mohou záchvaty opakovat i několikrát za den. Dále se objevují bolesti hlavy, kloubů, svalů. Postupně se také u všech forem vyvíjí anémie (chudokrevnost), zvětšuje se slezina, která vychytává rozpadlé červené krvinky. U tropické, nejtěžší malárii může být i porucha mikrocirkulace, multiorgánové selhání na podkladě poruchy srážení krve. Dochází také ke komatózním stavům, poruchám vědomí a křečím.

Diagnóza

Důležitá je cestovatelská anamnéza. Vyšetření na plazmodia se dělá pomocí mikroskopie, kde se hledají porušené erytrocyty i plazmodium samotné či se provádí sérologie na přítomnost protilátek proti plazmodiím v krvi.

Prevence malárie

Před vycestováním do malárií ohrožených oblastí je vhodné se informovat o profylaktické léčbě ‒ podávání antimalarik. Ale ani jejich braní nechrání před malárii na 100%. Je tedy vhodné vyhýbat se místům s komáry, používat moskytiéry, repelenty aj. Očkování proti malárii neexistuje.

Léčba

Malárie se léčí podáváním antimalarik. Jedná se o preparáty na bázi chininu a antibiotika, každé působí na jiné vývojové stádium plazmodia.

Rekonvalescence

Rekonvalescence z malárie je záležitostí několika týdnů. V té době se zlepšuje krevní obraz, mizí anémie, zmenšuje se slezina. Normalizují se funkce všech orgánů. V případě, že byl nemocný dárcem krve, vyřazuje ho prodělaná malárie natrvalo z registru dárců. Onemocnění nezanechává dlouhodobou imunitu, je tedy možné se malárií opět nakazit.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování