Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je zhoubné nádorové onemocnění. V ČR je ročně diagnostikováno cca 1100 nových případů a asi 350-400 úmrtí na toto onemocnění.

Rakovina hrdla děložního čípku

Latinsky: Carcinoma cervicis uteri

Další názvy: karcinom děložního čípku, nádor děložního čípku, karcinom čípku dělohy, dlaždicobuněčný karcinom děložního čípku, cervikální karcinom

Příznaky

krvácení vaginální výtok

Očkování

Týká se části těla

Diagnóza

Vývoj rakoviny děložního čípku

Rakovině samotné předchází tzv. předrakovinné období (prekanceróza), kdy dochází ke změně buněk. Tyto je možné zjistit cytologickým vyšetřením ze stěru z děložního čípku. Prekancerózy nejsou provázeny žádnými subjektivními příznaky a jejich léčba je úspěšná.

Předrakovinná stádia – cervikální intraepitelové léze (CIN) je možné rozdělit do tří skupin dle rizika zvratu do maligního stavu. CIN I – 2% riziko rozvoje rakovina děložního čípku, CIN III – 20% riziko rozvoje rakoviny děložního čípku.

Prekanceróza přechází do rakoviny, tedy do invazivního karcinomu za cca 10 let. V případě časného záchytu je prognóza velmi dobrá.

V případě pokročilého nádoru děložního hrdla metastazuje do lymfatických uzlin. Metastazování krevní cestou je vzácné, pokud ale je, metastázy končí v plicích a kostech.

Rizikové faktory rozvoje

V patogenezi rakoviny děložního čípku hraje hlavní roli infekce papilomavirem (HPV), který se přenáší pohlavním stykem. Ne u každé ženy, která je nakažena se rozvine rakovina, ale možnost, že se tak stane, se zvyšuje u žen s poruchou imunity, u kuřaček aj.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Přednádorová stádia nejsou provázena žádnými příznaky. Je tedy důležité chodit na pravidelné kontroly a cytologická vyšetření ze stěru čípku. V případě, že již rakovina děložního čípku je přítomná, projevuje se bolestmi podbřišku, krvácením a bolestí po a při pohlavním styku a mimo menstruaci nebo výtokem z pochvy. Mohou se přidat i potíže s močením.

Diagnostika

Hlavní roli hraje vyšetření gynekologa, stěr z děložního čípku pro určení typu nádoru, dále nastupují zobrazovací metody, které zjistí rozsah – velikost nádoru, jeho umístění a metastáz.

Nejčastěji se využívá MRI, CT či pozitronové emisní zobrazovací metody PET.

Je možné též použít endovaginální ultrazvuk.

Léčba rakoviny děložního hrdla

pokud je nemoc v časném stádiu či dokonce ve stádiu prekancerózy je možné využít pouze resekci postižené části – provádí se tzv. konizace děložního čípku nebo jeho tracheotomie spojená s plastikou čípku.

Chirurgická léčba je indikována i v pokročilejších stádiích, radikální postup je hysterektomie, kdy mohou být odebrány i vaječníky a pánevní lymfatické uzliny. Nejradikálnější je exenteracie pánve, kdy nádor prorůstá do okolních orgánů, ale ne do stěn pánve. Odstraňují se tedy i orgány, jejich části, do kterých nádor prorostl. Často operace zahrnuje odnětí části střeva, močovodu atd.

Radioterapie – volí se u pokročilých stádií, když již není možné operovat – např. když nádor prorůstá do okolí, nebo po chirurgickém odstranění nádoru. Radioterapie rakoviny děložního čípku je externí nebo brachyterapie, kdy se zářič zavádí do těla.

Prognóza rakoviny

Prognóza je lepší u nižších stádií rakoviny, pokud nejsou přítomné metastázy. Prognóza klesá s velikostí nádoru, jeho prorůstáním a metastazováním. U vzdálených metastáz je pětileté přežití cca 20%.

Prevence proti rakovině děložního čípku

Tento typ nádoru je preventabilní. Existuje vakcína, která chrání před infekcí papilomaviry. Druhotnou prevencí jsou pak pravidelná screeningová vyšetření v podobě cytologického vyšetření děložního čípku. Díky němu je až 80% rakovin zachyceno v počátečním stádiu.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara