Salmonelóza
Salmonelózy jsou u nás jedním z nejčastějších průjmových onemocnění. Existuje mnoho sérotypů salmonel, salmonelózu však ponejvíce způsobují tyto – Salmonella enteritidis a S. typhi murium. Jedná se o zoonózy, tj. nemoci, které se přenášejí ze zvířat na lidi.
Latinsky: salmonellosis
Další názvy: salmonela, salmonelosa
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Přenos
Zdroji salmonelové nákazy bývají živočišné produkty, které nejsou dostatečně tepelně opracovány. Jedná se o vejce a z nich vyroboť potraviny jako pomazánky, majonéza, drůbeží maso, ale také salámy, sekaná, uzené maso aj. Salmonely se neničí nízkými teplotami.
Přenos se také děje znečištěnýma rukama. Bacilonosičem může být i nemocný člověk, protože se salmonely vylučují společně se stolicí a močí postiženého. Navíc mnozí bacilonosiči sami příznaky nemají.
Vstupní bránou pro salmonely jsou ústa. Velké množství bakterií je zničeno v žaludku kyselinou, proto je nutné požít větší dávku salmonel, aby došlo k rozvoji nákazy. Salmonely se dostávají do střeva, kde se množí. Ze střeva putují do lymfatického systému a do krve. Takto mohou způsobit vážné komplikace, což závisí na stavu pacienta a jeho imunitního systému. Salmonelóza mívá těžší průběh u malých dětí, starých lidi a imunitně oslabených pacientů.
Příznaky salmonelózy
První příznaky se objevují asi po 8 hodinách. Salmonelóza začíná vysokou horečkou, nevolností a bolestí břicha. Přidává se zvracení a poté také průjmy. Horečka a zvracení často do druhého dne odezní, zatímco průjmy přetrvávají i několik dní. Při nedostatečné hydrataci může dojít k šokovému stavu.
Komplikace
Salmonelózy mohou provázet komplikace ve formě zánětu srdečních chlopní, zánětu mozkových blan, močových cest, žlučníku a také vznik zánětlivých ložisek v měkkých tkáních, abscesů.
Diagnostika
Lékař se řídí příznaky, hledá se možný zdroj nákazy a provádí se kultivace ze stolice a krve.
Léčba salmonelóz
Důležité je pacienta dostatečně hydratovat, protože ztrácí velké množství tekutin. Podávají se léky proti průjmu, které dezinfikují střeva, např. Endiaron. Vhodné je též živočišné uhlí. Antibiotika nejsou nasazována vždy.
Prevence přenosu salmonel
Dodržování hygieny, mytí rukou i přijímané potravy. Při přípravě pokrmů zpracováváme jednotlivé potraviny samostatně, např. na zeleninu a maso používáme jiný nůž. Důležitá je též dostatečná tepelná úprava potravin. Maso musí projít více než 80 oC na několik minut. U vajec nesmí zůstat žádná jeho část syrová, tekutá.
Autor: Drahomíra Holmannová