Bolest břicha
Bolest břicha je častým příznakem mnoha nemocí. Z tohoto důvodu je těžko rozpoznatelné o jaké onemocnění se konkrétně jedná. K diagnóze je zapotřebí přesná lokalizace bolesti, způsob bolesti a ostatní symptomy. Každá bolest je nepříjemná, bolest břicha dvojnásobně, protože se k ní přidává často oprávněný strach z vážných chorob. V břišní dutině je uloženo několik životně důležitých orgánů, proto je na místě se s bolestí břicha vždy obrátit na lékaře.
Nemoci s tímto příznakem
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
Velké problémy s bolestmi břicha a zažíváním jsou překvapivě často důsledkem autoimunitních poruch.
Druhy bolesti břicha
Bolesti břicha jsou co do intenzity a způsobu různé. Daly by se rozdělit do několika kategorií.
Tupá bolest břicha
Člověk je vnímá spíše jako tlak, mají tendence být soustavné a víc než bolestivé, jsou nepříjemné.
Ostrá bolest břicha
Různé píchání, kousavé a intenzivně bolesti. Většinou se lokalizují na určité místo břicha. Mohou nastat náhle, nebo při zanedbání mírnějších potíží vzrůstají.
Křečovitá bolest břicha
Svíravé bolesti buď lokalizované nebo na větší ploše břicha. Člověk má pocit, že je celý utažený, nemůže se narovnat a uvolnit, všechny tyto pokusy provázejí křeče v břiše. Mohou být záchvatovité s chvílemi úlevy.
Nadýmání, plynatost
Jde o nepříjemné pocity plnosti břicha, zvenčí se projevující nafouknutím. Někdy se mohou dostavit i kruté křeče, zvláště, když plyny neodchází přirozenou cestou ven.
Někdy se bolesti břicha prolínají a dá se jen těžko rozpoznat o jakou bolest vlastně jde. Pro určení nemoci je však důležitý co nepodrobnejší popis bolesti.
Lokalizace bolesti
Určení místa bolesti je také velmi důležitá informace. Většinou se místo bolesti shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní. Nemusí to však být vždy pravda. Některé orgány mají tendenci vystřelovat svou bolest na různá místa v břiše. Může tedy jít o onemocnění, které s břichem souvisí jen vzdáleně. Pacienti udávají lokalizaci bolesti:
Uprostřed nadbřišku
Může jít o podrážděný žaludek, žaludeční vřed (ten by směřoval více doleva), choroba jícnu, ale i o cévní komplikaci či dokonce infarkt myokardu. Také psychické stresy či onemocnění související s páteří se může projevovat bolestí v nadbřišku. Pokud jsou bolesti příliš intenzivní a rozprostírají se v celém pruhu, je nutné zavolat i záchranku, protože by mohlo jít o zánět pobřišnice.
Na levé straně nadbřišku
Bolest, většinou intenzivně pod levým žebrem. Může jít o již zmíněný žaludeční vřed nebo o akutní nebo chronický zánět sliznice břišní, případně o jiné komplikace týkající se slinivky. Velmi silné a náhlé bolesti ohlašují akutní problém, který je nutné vždy řešit hospitalizací. Jde o život ohrožující stav.
Na pravé straně nadbřišku
Jde většinou o bolest v pravém podžebří, kterou mohou vyvolat žlučníkové kameny, zánět žlučníku, dvanáctníkový vřed nebo játra. Bolesti bývají také většinou intenzivně, někdy záchvatovité, vždy podle intenzity onemocnění. Je nutná diagnostika a léčba u lékaře, a to i když jsou bolesti jen občasné.
Bolesti kolem pupku
Může jít o natažené břicho, ale i o střevní potíže. Pokud bolest nepřestává a hmatem je zjištěn nějaký výstupek, je nutné navštívit lékaře. Je dobré promasírovat břicho krouživými pohyby, případně vmasírovat nějakou mast na uvolnění, či proti nadýmání.
Bolesti v levém podbřišku
V levém podbřišku se lokalizuje většina bolestí spojená s střevy. U žen však může jít i o zánět vaječníků, případně močových cest.
Bolesti v pravém podbřišku
Náhle a intenzivně bolesti pravého podbřišku většinou ohlašují zánět červovitý přívěsku slepého střeva. Je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nemocný je téměř vždy hospitalizován a musí se podrobit chirurgickému zákroku. Tak jako na levé straně může jít u žen o zánět vaječníků.
Bolesti ve střední části podbřišku
Jde buď o onemocnění střev, ať už akutní gastroenteritidy (tzv. střevní chřipku), u ní se mohou bolesti pohybovat v různých částech břicha, nebo o onemocnění tlustého střeva, případně konečníku. U žen může jít o zánět dělohy nebo děložního čípku, u mužů o onemocnění prostaty. Ve spodní části břicha se bolestí může projevovat i zánět močového měchýře a močových cest.
U některých nemocí souvisejících s problémem trávicího traktu mohou být bolesti stěhovavé, přeskakovat z místa na místo, většinou však jde o nahromadění toxinů a střevních plynů.