Sociální fóbie

Psychická porucha, která je samostatně diagnostikovaná a léčená. Sociální fóbie má samostatné klasifikační číslo a je k ní přistupováno jako k jedné z nejběžnějších fobií. Dle WHO můžete sociální fóbii hledat pod označením F401.

Sociální fóbie

Jak se sociální fóbie projevuje?

Lidé s touto nemocí mají problém s jakýmkoliv stykem s lidmi. Dělá jim problém telefonování, mluvení před lidmi, nakupování, dokonce i celkový kontakt s více lidmi. Lidé často trpí také somatickými projevy, jako je bolest břicha, nevolnost, třes, bušení srdce, zvracení, průjem a další.

Původ onemocnění

Příčiny nejsou zcela známy, odborníci uvádějí, že ve vyspělých zemí je výskyt v populaci až 3 - 13 %. Může se zde sloučit více jevů najednou. Může se jednat o psychickou labilitu, negativní zkušenosti z dětství, dlouhodobou izolaci, špatné sociální zázemí.

Co se týče organického původu je známo, že snížená hladina dopaminu a serotoninu má za následek sníženou psychickou pohodu, která může vést k různým psychickým nemocem. Zejména pak k panické poruše, různými fóbiemi a dokonce i maniodepresivními stavy.

Diagnostika a léčba sociální fóbie

Diagnostika není zcela snadná, člověk se vyhýbá kontaktu s lidmi a přivést ho k lékaři je někdy nadlidský úkol. Je zapotřebí všímat si svého okolí a pozorovat blízké osoby. Pokud se u některého z nich objeví strach z cizích lidí, snížené sebevědomí a ukrývání se doma, je na místě zajít s nemocným k lékaři.

Léčba je složitější, ale člověk je více uvolněný a dokáže ,,normálně“ fungovat. Lékař určí výši dávky antidepresiv, které vedou ke zvýšení serotoninu. Musíte počítat s tím, že nástup léčivé látky je až za 3 týdny, ale nevězte hlavu, uleví se vám i vašemu okolí. Pokud se opravdu podaří zajistit optimální dávkování, velmi se vám uleví.

Další postup léčby je návštěva psychologa, který s vámi probere proč máte takové pocity, jak se u vás nemoc projevuje a co s těmi stavy máte dělat. Nebojte se, psychickými problémy trpí mnoho milionů lidí na celém světě. Určitě nebudete první ani poslední. Uleví se vám.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování