Spála

Spála je infekční onemocnění provázené typickou vyrážkou. Nejčastěji jsou spálou postižené děti předškolního a školního věku.

Výrážka při infekci - Spála

Latinsky: scarlatina

Další názvy: skarlatina, spálová angína, ranná spála, šarlach

Příznaky

Týká se části těla

Diagnóza

Původce

Streptococcus pyogenes, což je beta hemolytický streptokok ze skupiny A. Produkuje tři druhy pyrogenního toxinu, jehož dřívější název byl spálový toxin.

Spálová infekce se přenáší kapénkami z nakaženého člověka či bacilonosiče. Inkubační době je cca 2-5 dní. Vstupní branou infekce je nosohltan či porušená pokožka, v takovém případě mluvíme o ranné spále.

Příznaky spály

Ke spále patří typický spálový exantém, který je nejvíce vyjádřen v oblasti podbřišku, vnitřní straně stehen, podpaží a loketních jamkách. Krom zarudnutí bývá pokožka na pohmat drsná, krupicovatá. Vyrážka mizí asi za 4 dny od výsevu. Po vyrážce pokožka rohovaní a olupuje se.

V obličeji se tvoří zarudnutí, pacientovi jakoby hořely tváře, které vybledává v okolí úst, tzv. Filatovův příznak a je postižen i jazyk, který připomíná „maliny“ – malinový jazyk, na patře ústní dutiny je možné nalézt drobná krvácivá ložisky. Krční čípek je oteklý a na mandlích se tvoří hnisavé čepy.

Spálu provází i Šrámkův příznak, což jsou drobné papuly u lůžek nehtů a na ušních boltcích.

Dále pak jsou se spálou spojené příznaky jako horečka, zvracení, bolest břicha, obtíže s polykáním, únava. Může se přidat i kašel a chrapot.

U osob imunitně oslabených může pyrogenní toxin produkovaný streptokokem způsobit i toxický šok.

Diagnóza

Klinický obraz je většinou natolik výmluvný, že další vyšetření již jen potvrdí předpoklad. Provádí se výtěr z mandlí, krevní obraz – CRP, sedimentace, lymfocyty, a sérologie na průkaz protilátek proti streptolyzinu – antistreptolysin A (ASLO).

Léčba spály

Lékem první volny v případě spálové infekce je penicilin, který je předepisován na nejméně 10 dní, pokud je pacient alergický, volí se erytromycin nebo tetracyklin. Dále je vhodné doplnit antibiotika symptomatickou léčbou – antipyretika, kloktadla, v případě svědění antihistaminika aj.

Komplikace

Jako každou infekci i spála může být spojena s komplikacemi, které ovšem nejsou časté.

Jsou jimi: absces v oblasti krčních mandlí, retrofaryngeální absces, akutní zánět ledvin (glomerulonefritida), revmatická horečka, postižení srdce – chlopní i svalu, či postižení nervové soustavy.

Prevence proti spále

Neexistuje žádná zaručená prevence, není očkování, jen dodržování hygienických pravidel, posilování imunitního systému.

Autor: Drahomíra Holmannová