Crohnova choroba
Crohnova choroba (čti: Kronova nemoc, lat. Morbus Crohn) je nespecifický střevní zánět, který nejčastěji postihuje poslední část tenkého střeva, před přechodem do tlustého střeva. Zánětlivě postižené části jsou mezi sebou odděleny zdravými úseky střeva. Méně často Crohnova nemoc může postihnout kteroukoliv část trávicí trubice od úst až po konečník.
Latinsky: Morbus Crohn, ileitis terminalis, enteritis regionalis
Další názvy: terminální ileitida, chronický nespecifický střevní zánět, regionální enteritida, ileokolitida, Crohnova kolitida, idiopatický střevní zánět
Příznaky
Týká se části těla
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
Přesný výskyt není znám, protože registr pacientů teprve vzniká. V USA uvádí 7 případů / 100 000 obyvatel a má stoupající trend. V Evropě je vyšší incidence na severu (tradičně vysoká je ve Švédsku , Norsku ), nižší v jižní Evropě, jižní Africe a Austrálii (0,9 - 3,1 / 100 000 obyv.). Odhaduje se, že ČR je někde uprostřed, mezi severem a jihem Evropy. Velmi nízká incidence je v Asii a Jižní Americe (0,5 - 0,08 / 100 000 obyv.). Vyšší výskyt je v městských aglomeracích než na venkově a ve vyšší socioekonomické vrstvě. Výskyt je častější u bělochů než u černochů nebo asiatů. Nejčastěji se vyskytuje mezi 15 - 30 rokem, druhý vrchol je v 60 - 80 roku života. Poměr mužů k ženám je 1:1,2.
Příčina Crohnovy choroby (CD = Crohn disease) přes vědeckým pokrokem zůstává neznámá. Onemocnění je výsledkem nerovnováhy mezi prozánětlivými a protizánětlivými mediátory.
Současné teorie se přiklánějí k faktorům: zvýšený příjem rafinovaných cukrů, snížený příjem čerstvého ovoce a zeleniny, zubní pasty s obsahem oxidu titanu, kouření, stres, deprese, úzkost a jiné příčiny, které dnes nejsou známy.
Velmi často s k léčbě Crohnovy nemoci používá konopí, které uvede tělo do klidu, celkově ho zrelaxuje a potlačí veškeré bolesti.