Krev ve stolici

Když se mluví o zdraví, naše ranní toaleta v záchodové míse asi není to první, co vás napadne. Odborníci ale tvrdí, že pohyb střev je důležitým znakem našeho fyzického zdraví.

Krev ve stolici

Proč je stolice barevná?

Protože naše tělo zpracovává potravu, ta přechází ve všech částech trávicího traktu. Tam se uvolňují složky jako voda, živiny, vitamíny a zase se vstřebávají. Nejvíce přitom pracuje naše tlusté střevo.

Příčiny krve ve stolici

Pokud se krev objeví ve stolici, je to z různých důvodů, včetně infekcí, rakoviny, poruchy zažívání a otevřených ran, jako jsou hemoroidy a vředy. Krev není vždy viditelná lidským okem, i proto je onemocnění často skryté. Doma můžete identifikovat krev tak, že budete zkoumat výkaly nebo si zakoupíte v lékárně testy na stolici, které pomohou identifikovat krev, která není viditelná lidským okem.

Pokaždé si prohlédněte stolici velmi pozorně. Pokud máte pouze na povrchu stolice jasně červenou krev a stejně i po utření na toaletním papíře, příčinou je pravděpodobně otevřená rána nebo jiná forma krvácení v dolní části zažívacího traktu. I hemoroidy mohou způsobit tento typ krve. Dokonce i malá trhlina v trávicím traktu může hojně krvácet.

Černá stolice nebo smíšená s červenou krví znamená krvácení horní části trávicího traktu. Pozor - některé potraviny, jako borůvky nebo lékořice a červená řepa mohou způsobit výkaly, které se podobají barvě krve.

 

pletení a háčkování