Tenkohlavec

Parazit Tenkohlavec (Trichuris/Trichocephalus) patří do rodu hlístic a parazituje v tlustém a slepém střevě savců. Lidé jsou osidlování tenkohlavcem lidským (Trichuris trichiura). Onemocnění, které tenkohlavci působí, se nazývá trichurióza.

Tenkohlavec

Parazit a onemocnění

Tenkohlavec je cca 30-55 mm dlouhý. Nemá mezihostitele. Vajíčka, která samice naklade, vydrží v půdě v infekčním stavu až 6 let. Jsou odolná proti nepřízni počasí. Ničí je teplota nad 50ᵒC či přímý sluneční svit a vysušení.  Vývoj vajíčka probíhá i při teplotě kolem 6ᵒC, kdy trvá až 210 dní, zatímco při optimální teplotě 37ᵒC je vývoj 18 denní.

Tenkohlavčí vajíčka se dostávají do těla kontaminovanou vodou a potravinami. V tenkém střevě se rozpouští obal vajíčka a larvy jsou uvolňovány do střevního lumen. Dospělí jedinci osídlují tlusté střevo. Tenkohlavec  se svou tenkou přední částí zanoří a zafixuje ve střevní sliznici, zbytek jeho těla vyčnívá do lumen střeva. Dospějí v průběhu cca 3 měsíců, pak jsou schopní klást vajíčka. Vajíčka tenkohlavců odcházejí ze střeva se stolicí.

Epidemiologie

Nejvíce nakažených se nachází v tropech a subtropech. Jedná se o oblast Asie a Afriky. V našich zemích se vyskytuje málo, nejčastěji je pak importována turisty ze zmíněných oblastí. Jsou však známy i ojedinělé případy, kdy nakažený nebyl nikde v zahraničí.

Příznaky tenkohlavcové infekce

Přiznaky provázející trichuriózy jsou velmi pestré. Tenkohlavcová infekce se nemusí projevit žádnými příznaky, na druhou stranu může dojít i k toxoalaergickým příznakům. Nejčastější je ale místní poškození sliznice způsobené tenkohlavcem. V oblasti úchytu parazita na střevní sliznici může dojít k zánětu, drobnému krvácení ze střevní stěny či vzniku vředů. Toto se pak projevuje trávicími obtížemi, nadýmáním, zvýšeným odhodem střevních plynů, krvavou stolicí, průjmy či zvracením.

S trichuriózou se pojí i celkové příznaky jako bolesti hlavy, závratě, nespavost, podvýživa, narušení imunitního systému.

Diagnostika

Onemocnění tenkohlavcem se určuje ze vzorku stolice. V něm se mohou nacházet vylučovaná vajíčka kladená tenkohlavcem. Vzácněji se pak ve vzorku najde i dospělý jedinec.

Krom jiného se pak může objevit v krevním obraze anémie a zvýšený počet eozinofilů (druh imunitních buněk).

Léčba tenkohlvace

Naštěstí je toto parazitární onemocnění léčitelné a vyléčitelné. Užívají se léky, které se málo absorbují ze střevního traktu, a tak v něm zůstávají a ničí parazity. Jedná se např. o mebendazol známý jako Vermox, jež se užívá 3-6 dní. Většinou ale nedojde k úplnému vyhubení tenkohlavce. Opakuje se odběr a vyšetření stolice a podává se další cyklus antiparazitik.

Prevence

Dbát na hygienu, pečlivé omývání potravin, pití balené vody.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování