Nespavost

Nespavost, známá také jako insomnie, je závažná porucha spánku. Nespavostí trpíte tehdy, pokud usínáte déle než 30 minut, probouzíte se ze spánku více než 4x za večer při prodlevě 3 a více minut a také, probouzíte-li se nejméně hodinu před plánovaným probuzením.

Nespavost
 

Příčiny nespavosti

Příčiny nespavosti se obecně dělí na vnější a vnitřní. Mezi jedněmi z nejčastějších vnitřních faktorů patří opakované přerušování dýchání během spánku, což může mít za následek velký počet zdravotních komplikací. K vnějším příčinám se řadí vlivy okolního prostředí (dálnice, silné noční osvětlení, chrápající partner) a špatná spánková hygiena.

Spánková hygiena je pojem, který nemá nic společného s čistotou vaší pokožky nebo vlasů. Je to soubor zásad, kterým by se měli řídit lidé, u kterých nebyl důvod nespavosti vyřešen zjištěním jiné choroby. Podle pravidel spánkové hygieny byste měli do postele pravidelně uléhat a pravidelně z ní vstávat, vyhýbat se spánku během dne. Za dne se na posteli nepovalujte. Používejte ji pouze ke spánku a případné sexuální aktivitě. Nepřejídejte se před spaním. Pokud se vám nepodaří usnout do 30 minut, vstaňte a věnujte se nezajímavé a monotónní práci – ta vás rychleji unaví. Před spaním nepijte nápoje obsahující kofein a alkohol. Také se vyhněte černým čajům. Před spaním také nekuřte a už vůbec ne v přestávkách mezi jednotlivými spánky. Ve dne si najděte chvilku na plánování dalšího dne, aby vás tyto myšlenky nerušili večer. Je vhodné použít diář. Zkuste spát ve větrané místnosti při 17 až 20 °C. Investujte do vaší postele, peřin a polštářů aby zajistily ergonometrické držení těla.

Nespavosti nahrává proměnný harmonogram usínání a vstávání, který je běžný pro pracující, kteří se střídají na ranních, odpoledních a večerních směnách. Tento proces může na nějakou dobu navodit i přestěhování do jiné země, kde je časový posun našemu organismu velmi znatelný.

Při prvním uvědomění, že možná trpíte nespavostí, byste se měli ve svém prostředí poohlédnout po faktorech, které by tuto nemoc mohly způsobovat. Nejprve se zaměřte na vaše nejbližší okolí. Máte novou postel, polštář nebo pyžamo? Nejste na tyto materiály alergičtí nebo vám nevyhovují? Pokud je to ještě možné, vytáhněte se skříně starou přikrývku a pokuste se vrátit do starých kolejí. Jestli problémy přetrvají, pátrejte v širším okolí. Je mnoho možností: spíte v jiném pokoji nebo v jiné části pokoje, máte nové sousedy nebo psa, koupila jste si do pokoje novou květinu, máte novou práci nebo jste obsadila jiné místo, narodilo se vám dítě, dostáváte se do dlouhodobého stresu kvůli pracovnímu vytížení nebo prospěchu potomka ve škole apod. Pokud odhalíte příčinu a její navrácení vám navrátí vytoužený spánek, máte vyhráno.

Ani neúspěchem nic nekončí. Nevěšte hlavu a vyzkoušejte řadu volně dostupných přípravků v lékárnách nebo na Internetu. Existují přírodní čaje a jiné způsoby, které už kdekomu pomohli usnout. Ikdyž to může být často těžké, pokuste se udržet optimistický postoj. Uléhat do postele s myšlenkou, že určitě zase neusnete, vás udrží déle vzhůru.

Léčba nespavosti

Jestli-že vám nespavost začne vážněji zasahovat do vašeho života, ať už profesního nebo osobního, neváhejte vyhledat lékaře. Obrňte se trpělivostí. Může se totiž stát, že budete navštěvovat jednoho doktora za druhým. Ovšem víc hlav víc ví, tak vám to jistě vynese nějaký výsledek. Je možné, že vás lékař pošle na speciální vyšetření průběhu spánku, aby se zmapovaly děje ve vašem těle a přesněji určila diagnóza.

pletení a háčkování