Tlusté střevo

Po tenkém střevě přichází na řadu tlusté střevo. Střeva jsem od sebe oddělena chlopní, která zabraňuje zpětnému toku tráveniny. Tlusté střevo je mnohem kratší než střevo tenké, má asi 1,5 metru.

Tlusté střevo

Části tlustého střeva

Části tlustého střeva se jmenují: vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník, esovitá klička, dále pak tu je slepé střevo (cékum) a poslední částí konečník (rektum). Nelze opomenout ani červovitý výběžek – apendix.

Funkce tlustého střeva

Nejdůležitějšími funkcemi tlustého střeva je absorpce vody a elektrolytů a „skladování“ tráveniny a formování stolice. Vzhledem k tomu, že zde již neprobíhá tak intenzivní vstřebávání živin, chybí tlustému střevu typické záhyby a klky. A také střevní pohyby jsou pomalejší.

Pohyby, které vykonává tlusté střevo, jsou míchací a peristaltické. Míchací pohyby jsou zajištěny současnou kontrakcí cirkulárního i podélného svalstva. Tady je důležité dostat tráveninu do kontaktu se střevní stěnou. Peristaltické pohyby posunují tráveninu směrem ke konečníku a musí dojít ke stahu za tráveninou a povolení stahu před tráveninou. Trávenina zůstává v tlustém střevě až 15 hodin.

Tlusté střevo je typické tím, že je osídleno střevními bakteriemi, které jsou anaerobní – mohou žít bez přístupu vzduchu. Tyto bakterie jsou pro tělo neškodné a pomáhají štěpit rostlinnou vlákninu, jsou zdrojem vitamínu K, vytvářejí také střevní plyny a snižují pH. Je důležité udržovat střevní mikroflóru v kondici, aby nedošlo k přemnožení patologických bakterií, stejně tak jako k přemnožení plísní a kvasinek.

Nemoci tlustého střeva

Stejně jako u tenkého střeva je tlusté střevo nejčastěji postihováno záněty, tyto mohou být infekční či nespecifické v podobě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy, původcem kolitidy mohou být i léčiva – nesteroidní antiflogistika, antibiotika.

Tlusté střevo zvláště u starších lidí bývá často postižené divertikly, střevními výchlipkami, které se mohou zanítit. Podobně tak nejsou výjimkou různé druhy polypů prominujících do lumina střeva, které mohou způsobit až střevní obstrukci. Závažné jsou potom rakovinná bujení.

pletení a háčkování