Západonilská horečka
Onemocnění virového původu, které je také někdy nazýváno jako horečka západního Nilu. Většinou se jedná o chorobu s mírným průběhem, který je velmi podobný běžné horečce, která se ve většině případů vyřeší sama. Doba inkubace je 5-21 dní. Většina infekcí způsobená virem západního Nilu se vyskytuje během teplého počasí, kdy jsou aktivní přenašeči – komáři.
Další názvy: West Nile syndrom
Příznaky
Diagnóza
Virus západního Nilu se vyskytoval nejprve pouze v Africe a Asii (převážně v Číně a okolí), postupně se však rozšířil i do Evropy. Od roku 1999 se vyskytuje také ve Spojených státech amerických.
Příčiny
Západonilský virus (West Nile) způsobuje onemocnění, které se přenáší na člověka a zvířata skrz kousnutí komárů, kteří se živí infikovanými ptáky. Virus je na světě nejvíce aktivní v Izraeli od poloviny srpna do poloviny října.
Rizikové faktory
- pobyty v zemích, kde je výskyt nemoci nejvyšší: Izrael, Rumunsku, Rusko, ale i Řecko
- některé zdravotní stavy a onemocnění, jako je rakovina, cukrovka, hypertenze a onemocnění ledvin mohou zvyšovat riziko
- transplantace orgánů, krevní transfúze: takové riziko je ale však velmi malé, jelikož jak dárcovské orgány, tak krev jsou velmi přísně kontrolovány
- mateřským mlékem: opět velmi malé riziko
- transplacentární přenos (z matky na dítě): je hlášený pouze jeden případ takového přenosu
Příznaky západonilské horečky
Až 80 % lidí napadených touto nemocí nemá žádné viditelné příznaky (tzv. asymptomatický průběh nemoci).
Známky a symptomy slabé infekce
Přibližně u 20 % lidí se vyskytne mírná infekce. Mezi běžné příznaky patří:
- Bolest hlavy
- Bolesti těla
- Zvracení
- Průjem
- Únava
- Vyrážka
Závažné infekční příznaky
U méně než 1% infikovaných lidí způsobuje virus vážnou neurologickou infekci včetně zánětu mozku (encefalitidu) a membrán obklopujících mozek a míchu (meningitida). Příznaky zahrnují:
- Vysoká horečka
- Silná bolest hlavy
- Ztuhlý krk
- Dezorientace nebo zmatenost
- Stupor (nadměrná strnulost a ztuhlost) nebo kóma
- Nekontrolovatelný třes
- Záchvaty
- Částečná paralýza nebo svalová slabost
Horečky obvykle trvají 3-6 dní, ale příznaky encefalitidy nebo meningitidy mohou trvat týdny nebo měsíce. Některé neurologické příznaky, jako je svalová slabost, mohou být trvalé. Pokud dojde k encefalitidě je nemoc často nesprávně zaměněna s klíšťovou encefalitidou nebo boreliovou encefalitidou. Z tohoto důvodu jsou statistiky výskytu jak v ČR, tak v Evropě nedůvěryhodné.
Prognóza
Závisí na stupni onemocnění. Pokud se jedná o bezpříznakové onemocnění, nemocný si nemusí ani ničeho všimnou. V těžších případech může dojít až k neurologickým problémům, které mohou být až smrtelné. Záleží však na celkové kondici jedince a jak rychle je mu poskytnuta lékařská pomoc.
Diagnostika
Probíhá nečastěji odběrem mozkomíšního moku metodou zvanou lumbální punkce a také se vyšetřuje krev. V tekutinách se pak přímo prokáže vir, který nemoc způsobil.
Léčba
Lehké formy jsou léčeny pouze symptomaticky, tzn. každý příznak je vyřešen zvlášť. Léčbě není zatím věnováno moc pozornosti. Těžší formy vyžadují hospitalizaci, podávání medikamentů žilními vstupy, prevenci před rozvojem meningitidy či encefalitidy.
Prevence před západonilskou horečkou
Pro člověka neexistuje žádná vakcína proti této nemoci (pro koně existuje). Jedinou prevencí je tak ochrana proti komárům, kde je jejich vyšší výskyt, patří sem: nošení dlouhých oděvů, okna a dveře opatřit sítěmi, také kočárky zakrývat síťkami, použití repelentů proti komárům, eliminovat stojaté vody v okolí obydlí, kde se komáři často vyskytují, vyprázdnit nepoužívané bazény, odstranit staré pneumatiky nebo nepoužívané nádoby, které by mohly zadržovat vodu a sloužit jako místo k množení se komárů.
Kdy navštívit lékaře
Mírné příznaky horečky se obvykle vyřeší samy. U příznaků závažné infekce, jako jsou silné bolesti hlavy, ztuhlý krk, dezorientace nebo zmatenost, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Závažná infekce zpravidla vyžaduje hospitalizaci.