Těhotenství - výpočet termínu porodu

Ráda bych vás milé nastávající maminky přivítala v sérii článků, kde se dozvíte vše potřebné o těhotenství, porodu a péčí o miminko. Budu se snažit vše napsat tak, aby to bylo pro vás srozumitelné, protože upřímně, v prvních dnech či týdnech těhotenství se v odborných počtech většina maminek opravdu ztrácí.

Termín porodu

V tomto článku se dozvíte vše o počítání týdnů v těhotenství, proč se těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace a proč může být vaše miminko mnohem mladší, než určují tabulkové počty.

Měření termínu porodu podle lékařů

Lékaři počítají vaše těhotenství od prvního dne poslední menstruace, pokud máte menstruaci pravidelnou a tabulkovou tedy 28 dní, není co řešit. Problém nastává jestliže máte menstruaci delší než 32 dní. Cykly mohou být dlouhé i 40 či 50 dní.

Jedná se o jeden z nejlepších výpočtů data porodu. Lékaři se v začátku těhotenství nemají od čeho odpíchnout a proto volí jedno z nejjednodušších řešení, což je první den poslední menstruace. Dále se datum porodu posune dle ultrasonografického vyšetření.

Týden od prvního dne poslední menstruace je zároveň uváděn jako 1. týden těhotenství a počítá se jako 0+0, 0+1, 0+2,....0+6. Další týden začíná 1+0, 1+1,... a hovoří se o něm jako o ukončeném prvním týdnu + další jeho dny. V tomto případě se jedná se o 2. týden těhotenství. A tak je to celé těhotenství. Jestliže budete v ukončeném 10. týdnu, budete mít v průkazce napsáno např. 10+3, budete hovořit o 11. týdnu těhotenství.

Termín porodu podle ovulace

Klíčová je také ovulace, kterou buď poznáte sama nebo máte ji máte změřenou. Tabulkově je to opět 14. či 15. den cyklu. Nemáte-li ovulaci přesně uprostřed, ale je trochu posunutá, můžete hlavně v prvních týdnech těhotenství pozorovat jisté odlišnosti, než které se uvádějí v odborných literaturách. Například nebudete mít viditelný plod přesně v den kdy má být vidět, o srdíčku ani nemluvě, to se může objevit až do 8. týdne. Takže pokud vaše kamarádka měla slyšitelné srdíčko už v 6. týdnu a vy na konci 7. týdne stále nic, ještě nezoufejte.

Na začátku těhotenství jsou důležité hodiny a ne dny. Jeden den nemusí ukázat nic, druhý den už může být vidět krásné embryo. To samé platí o srdíčku.

Jestliže ovulaci vy sama nevíte a přišla jste do jiného stavu neočekávaně, nedělejte si z výpočtem doby těhotenství hlavu a nechte si poradit od svého gynekologa, který dle utz. pozná stáří plodu.

Ultrasonografické vyšetření plodu

Nejspolehlivější a nejvíce přesné stanovení termínu porodu je při vyšetření ultrasonografem. Tento výpočet se provádí mezi 8. - 14. týdnem. Tedy v době, kdy se provádí podrobnější vyšetření na vývojové vady plodu. Stanovení termínu porodu v pozdější době již není směrodatné. 14. týden je nejkrajnějším termínem pro výpočet přesného data porodu.

Zajímavost: Ultrazvuk, utz, ultrasonografické vyšetření je jedno a to samé vyšetření, záleží jen na vás jaké označení budete používat.

Těhotenskou průkazku byste měla získat do 12. týdne těhotenství, tam už byste měla také mít napsáno, jaký máte předpokládaný datum porodu. Zkratka pro tento termín se uvádí jako TP.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování