Vitamíny B

Komplexní označení všech typů vitamínu B je B-komplex. Jedná se o esenciální látky rozpustné ve vodě zajišťující správné fungování celého organismu, metabolismu, nervové soustavy a dále příznivě působí na pokožku a sliznice. Vitamínů B je celkem osm a každý z nich má svůj charakteristický přínos pro náš organismus. Vitamín B objevil roku 1912 v rýžových otrubách polský biochemik Kazimierz Funk.

Vitamíny B

Příznaky

Týká se části těla


Skupina vitamínů B obsahuje tyto druhy vitamínů:

  • Vitamín B1 – thiamin
  • Vitamín B2 – riboflavin
  • Vitamín B3 – niacin
  • Vitamín B5 – kyselina pantothenová
  • Vitamín B6 – pyridoxin, 
  • Vitamín B7 – biotin (vitamín H)
  • Vitamín B9 – kyselina listová (folacin, folát)
  • Vitamín B12 – kobalamin

Vitaminy skupiny B

Jako první vitamín ze skupiny B vitamínů byl objeven vitamín B1 neboli thiamin, který se zároveň považuje za první objevený vitamín vůbec. Dal také celé skupině pro život potřebných látek jméno „vitamín“. Toto slovo má původ v latině a sestává ze výrazů, vital a amine, což znamená „život“ a „aminy“, čili životně důležité aminy. I když už víme, že se nejedná o aminy, název vitaminy již zůstal…

Vitamin B1 (thiamin)

Potřeba vitamínu B1 stoupá při stresu a námaze. Je nezbytnou součástí naší výživy, neboť se v lidském organismu neukládá a jeho zásoba postačí přibližně na týden. Množství vitaminu B1 se snižuje pitím velkého množství čaje a kávy. Obsah thiaminu se nachází v medu, mase, ořechách nebo neloupaných obilovinách. Vitamínu B1 je zapotřebí pro štěpení škrobů a cukrů, a to znamená, že významně přispívá k energetickému metabolismu. Dále se také podílí na psychické činnosti, činnosti nervové a srdeční soustavy.

Vitamin B2 (riboflavin)

Jde o žluté až oranžovožluté přírodní barvivo, které odolává vysokým teplotám, avšak rozkládá se při působení světla. Uvádí se, že tento vitamín je důležitý pro dobrý stav očí, kůže, funkce srdce a dalších orgánů. Zvýšenou potřebu vitamínu B2 mají lidé, kteří se léčí antibiotiky, trpí celiakií, nemocemi štítné žlázy, cukrovkou nebo cirhózou jater.

I vitamín B2 se podílí na metabolismu a současně přispívá ke snížení vyčerpání a únavy, k udržení normálního stavu pokožky, sliznic, zraku nebo červených krvinek. Riboflavin je obsažen v játrech, mase, ledvinách, vejcích, rybách, mléku, tedy v potravinách živočišného původu.

Vitamin B3 (niacin, nikotinamid, vitamin PP)

Vitamín B3 je dalším z vitamínů B-komplexu, který má důležitou roli v energetickém metabolismu. Protože je v těle jeho syntéza omezená, je potřeba přijímat ho z potravy nebo jejích doplňků. Vitamin B3 se nachází kupříkladu v játrech, v tuňáku, v krůtím mase, listové zelenině, mléku, luštěninách a vejcích.

Doporučuje se přijímat niacin společně s ostatními B vitamíny. Jeho potřeba je vyšší při infekcích, horečkách, v těhotenství a při kojení, při zvýšené fyzické a psychické námaze a ve stáří.

Vitamin B3 podporuje snížení míry vyčerpání a únavy, udržování stavu sliznic a pokožky a také pozitivně působí na činnost nervové soustavy a psychickou činnost.

Vitamin B5 (kyselina pantothenová)

Vitamín B5 je podle svého názvu nazýván jako všudypřítomný vitamín, protože slovo „pantothen“ pochází z řečtiny a značí „všude se nacházející“. Vitamín B5 se podílí na metabolismu všech živin a jeho aktivní forma je nezbytná především při přeměně tuků a sacharidů, ale také při syntéze životně důležitých látek. Kyselina pantothenová se podílí na snížení únavy a vyčerpání, ale také na normální mentální činnosti. Zlepšuje kvalitu pokožky, nehtů a vlasů. Vitamin B5 je obsažen zejména v mase a ve vnitřnostech, avšak také v celozrnném pečivu nebo luštěninách.

Vitamin B6  (pyridoxin, pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin)

Jedná se o vitamín, který je ve větší míře nutný pro sportovce, kteří konzumují vysoké množství bílkovin, pro ženy požívající hormonální antikoncepci, nebo jedince trpící celiakií. Pyridoxin totiž podporuje regulaci hormonální aktivity a přispívá k metabolismu aminokyselin, snižuje únavu a vyčerpání a podílí se také na funkci imunitního systému. Vitamin B6 se nalézá v řadě potravin od vnitřností a vepřového masa až po luštěniny, obiloviny, ořechy nebo zeleninu (kapusta, mrkev, špenát, zelí). Tepelnou úpravou se však jeho množství výrazně snižuje.

Vitamin B7 (biotin, vitamin H)

Jako jeden z představitelů B-komplexu se v našem organismu podílí na metabolismu, avšak pozitivně působí i na sliznice, vlasy a pokožku. Vitamín B7 je dobré přijímat společně s dalšími vitamíny skupiny B, s nimiž se při jejich vstřebávání dobře doplňuje.

Vitamin B9 (kyselina listová, folacin, folát)

Kvůli horší absorpci kyseliny listové z potravin odborníci doporučují užívat kyselinu listovou formou doplňků stravy, a to především během těhotenství, lépe ještě pár týdnů před ním, protože je dávána do spojitosti s vývojem plodu. Zatímco vstřebávání kyseliny listové z potravin činí přibližně 50 % a tepelnou úpravou se téměř všechna zničí, v doplňcích stravy je její vstřebatelnost téměř 100 %.

Podle názvu lze usoudit, že bohatým zdrojem vitamínu B9 je listová zelenina, jako např. zelí a saláty. Ale kyselinu listovou obsahuj také další druhy zeleniny (brokolice, květák, okurky, rajčata) a ovoce (banány, avokádo, mango), obiloviny, vnitřnosti nebo ořechy.

Vitamin B12 (kobalamin)

Vitamín B12 je posledním z vitamínů B-komplexu a je obsažen pouze v živočišných potravinách. Jeho příjem by měli užívat ve formě doplňků stravy především vegani, u kterých se dá dostatek tohoto vitamínu těžko zajistit jinak. Jeho vliv na náš organismus je přitom velmi důležitý -  vitamin B12 se účastní průběhu dělení buněk, podporuje snížení míry vyčerpání a únavy, podílí se také na funkci nervové soustavy, imunitního systému nebo na vzniku červených krvinek. Je také součástí léků na onemocnění střev, jater a slinivky. Významným zdrojem vitamínu B12 v potravě jsou sýry, vejce, mléko, vnitřnosti a maso.

Kde vitamíny B hledat?

Všechny skupiny vitamínů B dohromady s dalšími látkami jsou obsaženy v multivitaminových přípravcích, které jsou běžně k dostání v obchodních řetězcích a drogeriích. Skvělým zdrojem B vitamínů jsou také produkty obohacené o vitamín C.

Jak poznáte, že vám vitamín B chybí?

Pokud děláte vše pro to, abyste dodržovali zdravý životní styl, ale i přesto zápasíte s různými nešvary, jako je například akné nebo padání vlasů? Jste unaveni, často zapomínáte nebo nemůžete spát? Za všemi těmito potíže se může skrývat nedostatek některého z vitamínů B. Jedná se totiž o látky, které zajišťují správné fungování našeho organismu. Jestliže zjistíte, který druh vitamínu B vám a doplníte ho, můžete si ušetřit mnoho potíží.

Nedostatek vitamínu B se může projevit jako:

  • ekzémy
  • afty
  • padání vlasů
  • špatná nálada
  • únava
  • častá zapomnětlivost

Existuje více typů vitamínu B a každý působí na lidské zdraví trochu jinak. Za nejdůležitější jsou považovány vitamíny B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantotenová), B6 (pyridoxin) a B12 (kobalamin). Jejich společnou vlastností je především rozpustnost ve vodě a zásluhou toho není riziko předávkování tak veliké jako u jiných typů vitamínů.

Autor: Lenka Klabochová