Štítná žláza
Štítná žláza (latinsky glandula thyroidea) je velice důležitá endokrinní žláza, která je důležitá pro tvorbu hormonů T3 (tryjodtyronin) a T4 (tyroxin). Součástí těchto hormonů je jód, bez kterého by hormony nebylo možné produkovat. Hormony jsou nedílnou součástí lidského těla a napomáhají v mnoha oblastech, špatná funkce štítné žlázy dokáže hodně potrápit.
Anatomie
Související nemoci
Anatomie štítné žlázy
Štítná žláza je umístěna na přední části krku na kraniální (horní) části průdušnice, zasahující téměř na hrtan. Žláza má tmavočervenou barvu a v normálním stavu není hmatatelná. Nad štítnou žlázou je umístěno tzv. Adamovo jablko neboli štítná chrupavka (cartilago thyroidea), která je zejména u mužů velice dobře rozpoznatelná pouhým okem. Štítná žláza má hladký povrch a je rozdělena na dva laloky po obou stranách průdušnice. Folikuly (malé váčky) jimiž je žláza tvořena jsou bohatě zásobena drobnými kapilárami. V těchto váčcích se tvoří již zmíněné hormony T3 a T4 a také hormon kalcitonin (důležitý pro přesun vápníku z krve do kostí – zabraňuje vzniku osteoporózy).
Příštítná tělíska, dva páry po stranách, jsou umístěna k zadní straně ŠŽ. Produkují parathormon, který má opačné účinky než kalcitonin a zvyšuje obsah vápníku v krvi.
Funkce štítné žlázy
- Podporuje normální vývoj nervového systému a růstu (malý vzrůst, mentální postižení u plodu)
- Zvyšuje bazální přeměnu látek, spotřebu kyslíku a tvorbu tepla
- Zvyšuje proces při kterém je tvořena bílkovina - proteosyntéza
- Zvyšuje srdeční frekvenci a sílu srdeční kontrakce
Onemocnění štítné žlázy
- Hypotyreóza (např. Hashimtova choroba) – snížená činnost ŠŽ, je zapříčiněna nedostatečným přísunem jódu v potravě. ŠŽ nedokáže produkovat své hormony v normální míře, organismus člověka bývá zpomalený, unavený, spavý, přibírá na váze (zadržování tekutiny, především v dolních končetinách). Kůže je suchá, vznikají otoky DK, zácpa, anémie, poruchy menstruačního cyklu. Léčba léky: Levothyroxin - Euthyrox, Letrox.
- Hypertyreóza (např. Gravesova – Basedowova nemoc) – zvýšená činnost ŠŽ, vzniká předávkováním jódu či léků proti hypotyreóze. Typickými projevy je - hubnutí, zvýšená tvorba tepla, průjem, vypadávání vlasů, rychle se mastící kůže, tachykardie, arytmie, celkové zrychlení organismu. Léčba léky: Tyreostatika, betablokátory. Chirurgická léčba: odstranění ŠŽ a následné doživotní užívání Levothyroxinu.
- Struma – zvětšená štítná žláza, vzniká nedostatečným přísunem jódu, záněty ŠŽ, působením strumigenů nebo poruchy tvorby hormonů. Struma nemusí mít vliv na funkci ŠŽ. Příznaky jsou jasné: viditelně zvětšená ŠŽ (celá nebo část), obtížné polykání či chrapot.
Poruchy štítné žlázy mohou také vzniknout karcinomem ŠŽ, těhotenstvím či úrazem. Pokud pociťujete některé s výše zmíněných příznaků, nechte si raději ŠŽ vyšetřit. Vyšetření probíhá odebráním krve a pohmatem.
Autor: Lucie Kliková