Rakovina vaječníků
Rakovina vaječníků je tichým zabijákem žen a je zákeřná především v tom, že nemusí být odhalena ani při běžné gynekologické kontrole. Nádory vaječníků představují cca 15 % všech zhoubných nádorů u žen. Nádory vaječníků a vejcovodů se chovají velmi podobně, a proto je léčba identická.
Příznaky
Týká se části těla
Rozeznat rakovinu vaječníků podle příznaků je velmi obtížné. Jestliže nedochází k nadměrnému vylučování hormonů, pak se u časného stádia projevy nevyskytují, a proto se většina nádorů odhalí náhodou, nebo až v pokročilejších stadiích, kdy se nádor již dá nahmatat, v břišní dutině se začne kumulovat tekutina nebo dojde k přetočení vaječníku (k torzi), která se projevuje jako prudká bolest v pánevní oblasti.
Nádory vaječníků neboli rakovina vaječníků se dělí na dvě velké skupiny, a to na karcinomy (epitelové nádory) a na nádory, které pochází z jiných vaječníkových struktur (neepitelové nádory). Neepitelové nádory se vyskytují většinou u žen mladšího věku a mají velice dobrou prognózu.
Příčiny vzniku nádoru vaječníků
Příčina vzniku nádorů vaječníků není ještě přesně známa. Za jednu z možných příčin se považuje působení ženských pohlavních hormonů estrogenů a jejich vliv na ovulaci – dozrávání vajíčka. A proto může užívání hormonální antikoncepce blokující ovulaci, vést ke zmenšení rizika nádorového bujení. Také dědičné formy nádorů vaječníků jsou považovány za jednu z příčin vzniku nádoru. Tyto nádory se vyskytují u mladších do 40 let. Nádory vaječníků jsou zaznamenány i u žen, které jsou bezdětné nebo které prodělaly první těhotenství před 20. nebo po 35. roku.
Příznaky
Zpočátku může být nádor vaječníků zcela bezpříznakový a nemusí jej odhalit ani lékař při běžné gynekologické prohlídce. Příznaky nádorového onemocnění vaječníků a vejcovodů se začínají vyskytovat bohužel pozdě. Jedná se především o menstruační poruchy, únavu, pocit nepohody a plnosti v břiše a někdy se může zvětšit i objem břicha, což může způsobovat sám rostoucí nádor, nebo jím zapříčiněná tekutina v břišní dutině. Nádor na vaječnících se může také projevit již vzniklými metastázami v jiných orgánech, např. dýchacími obtížemi při postižení plic. Dalšími příznaky již v pokročilejším stádiu onemocnění jsou pocity tlaku v břišní dutině, nevolnost, nutkání ke zvracení a zvracení, obstrukce močových cest, časté nucení na močení, tlak na močový měchýř a výrazné zhubnutí.
Léčba
Aby se mohla určit správná léčba, je třeba znát typ nádoru. U některých se musí provést velmi radikální chirurgický zákrok a jiné velmi citlivě reagují na chemoterapii a ozařování. Včasná diagnostika nádorového onemocnění vaječníků je těžká. Léčba nádorů vaječníků a vejcovodů je obtížná a kombinovaná. Zahrnuje chemoterapii, chirurgickou operaci, hormonální léčbu, ozařování. Pokud se u vyšších stádií onemocnění nepodařilo během operace odstranit všechny části nádoru z břišní dutiny, pak se nádorové onemocnění vaječníků často objevuje znovu. Jestliže se onemocnění opět vrátí, nedá se již ve většině případů zcela vyléčit. Avšak moderní protinádorová léčba pomáhá pacientům odstranit potíže s růstem nádoru a prodloužit přežití. Pokud byla léčba úspěšná, bývá pacientka nadále sledována na pravidelných kontrolách, a to v prvních 3 letech většinou po 3 měsících. Interval kontrol se prodlužuje a nemocné se kontrolují doživotně.
Autor: Lenka Klabochová