Tasemnice liščí

Tasemnice liščí (nebo také Měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis) je 1 až 5 mm dlouhá tasemnice, parazitující ve střevě lišek obecných, popřípadě jiných psovitých šelem.

Tasemnice liščí

Další názvy: Měchožil bublinatý, Měchožil větvený

Příznaky

bolest v pravém podžebří slabost úbytek na váze

Týká se části těla

Diagnóza

U nás počet případů nákazy tasemnicí liščí bohužel roste, letos již bylo zaznamenáno šest případů. Nejčastější příčinou nákazy je konzumace syrového lesního ovoce, které bylo infikováno zvířecími výkaly. Vzácné onemocnění zvané echinokokóza, které je tasemnicí způsobeno, postihuje především játra a může dojít až k jejich transplantaci nebo k smrti nakaženého. Postižení jater bývá zpravidla velice rozsáhlé, a proto je nutné provádět chirurgické zákroky, při kterých se odstraňuje jen nemocná část tohoto orgánu.

Ne vždy je to však třeba. Jsou totiž pacienti, kterým se odstraní pouze jeden jaterní lalok, ale je-li druhý lalok dostatečně velký, pak pacient žádnou transplantaci nepotřebuje. Pokud však není zbylá část dost velká, tak může být konkrétní postižená část odstraněna, a k té zbývající přidán transplantát, aby se překlenulo asi půl roku, dokud vlastní játra nedorostou. Pokud však nelze nakaženého operovat, podávají se mu léky, díky kterým může normálně žít.

Hostitelé tasemnice liščí

1) Definitivní hostitelé

Mezi tyto hostitele patří především psovité šelmy. Primárním hostitelem je v Evropě liška obecná. Dalšími druhy jsou pak kočka domácí či divoká a pes domácí. Taktéž evropští vlci a šakalové se mohou pravděpodobně nakazit, ale jejich funkce v cyklu vývoje E. multilocularis je minoritní. V Severní Americe je dominantní hostitel liška polární. Liška obecná a polární jsou hlavními hostiteli i v Japonsku a Rusku.

2) Domácí zvířata

Domácí psi jsou náchylní k nákaze E. multiloculari, a pokud jsou infikováni, mohou vylučovat vajíčka v trusu.  Jejich role v cyklu množení tasemnice je však minoritní a ve většině endemických evropských oblastí je prevalence psů nízká, což je dáno tím, že psi drobné hlodavce většinou neloví, a rovněž tím, že jsou pravidelně odčervováni. U domácích koček je citlivost na infekci nízká a tak není zcela jisté, zda jsou vajíčka echinokoka pocházející z koček opravdu životaschopná. Proto se role psa a kočky jako zdroje echinokoka pro člověka často přehání.  

Příznaky onemocnění

Mezi první příznaky nákazy patří nejčastěji:

  • úbytek na váze,  
  • slabost,
  • únava,
  • dušnost,
  • závratě,
  • tlak v pravém podžebří,
  • určité projevy alergické reakce.

Pak se postupně objevují další vážné příznaky:

  • vysoký krevní tlak,
  • zvětšení jater a sleziny,
  • žloutenka.

Léčba

Léčba antiparazitiky

Pokud není onemocnění operabilní, léčí se užíváním antiparazitik. Pacienti s rozsáhlými ložisky musí léky brát celoživotně. Úkol léčby spočívá v tom, aby se parazit nedostal do dalších orgánů.

Operativní léčba

Existuje několik možností, jak onemocnění vyvolané larvami tasemnice liščí řešit. Většinou se jedná o náročné chirurgické výkony. Bez jater nemůže člověk žít, a proto je nutné úplné odstranění postižené jaterní části. Navíc záleží na tom, jak je velká. Občas se odstraní pouze pravý lalok jater, a pokud je levý lalok dosti velký, pak pacient nemusí podstoupit ani transplantaci.

Prevence

Základní podstatou prevence onemocnění je pečlivé mytí lesních plodů, zeleniny a samozřejmě i rukou. Dále je nutné pravidelně hubit myši a odčervovat domácí mazlíčky, kteří občas pobývají v přírodě. Účinnost je pak možné kontrolovat pomocí parazitologického vyšetření trusu.

Autor: Lenka Klabochová

pletení a háčkování