Hantaviróza

Hantaviry jsou rod RNA virů patřících do čeledi Bunyaviridae. Způsobují onemocnění o různém stupni závažnosti, někdy také smrtelná. Většinou jsou jimi postiženy ledviny nebo dýchací systém.

Hantaviróza

V Evropě a Asii způsobují hantaviry hemoragickou horečku, která se projevuje horečkou, trombocytopenií s krvácením a selháním ledvin. Podle typu tohoto viru je úmrtnost 0,5-10 %. V Americe se vyskytují různé typy hantavirů způsobující hantavirový plicní syndrom (HPS), jehož úmrtnost je až 50%. Přenašeči hantavirů jsou drobní hlodavci, u kterých nákaza probíhá zcela bezpříznakově, a kteří hantaviry vylučují trusem a močí. Člověk může být nakažen vdechnutím prachu nebo aerosolu kontaminovaného výkaly těchto hlodavců. Přenos viru z člověka na člověka nebyl zaznamenán. Inkubační doba je přibližně něco kolem dvou týdnů.

Příznaky hantavirózy

Příznaky onemocnění hantavirem se podobají chřipce, avšak chřipka to není. Mezi nejčastější příznaky patří horečky, bolesti hlavy a zad, silná únava a krev v moči. Pokud na sobě tyto příznaky zpozorujete, zajděte si co možná nejdříve ke svému lékaři.

Diagnostika

Diagnóza hantavirové nákazy se nejčastěji provádí vyhledáváním protilátek proti hantavirům metodou Elisa. Pokud je výsledek pozitivní, tak se vzorek ještě dovyšetří metodou Imunoblot, kterým se rozlišují protilátky proti různým typům hantavirů. Pro vyšetření protilátek se používá srážlivá krev.

Časné a správné stanovení diagnózy hantavirové infekce je důležité kvůli adekvátnímu terapeutickému přístupu u těchto vážných infekcí. Průběh onemocnění je možné kladně ovlivnit podáním antivirotika ribavirinu.

Léčba

Léčba onemocnění hantavirem se provádí dle příznaků onemocnění, tedy symptomaticky. Podle potřeb se podávají odpovídající širokospektrální antibiotika. Existuje ale také antivirotikum s názvem ribavirin, což byl zpočátku lék proti dýchacím nemocím a v současnosti se používá jako nápomocný lék pro léčbu hepatitidy typu C. Ale zdá se, že neúčinkuje u onemocnění dýchacího systému, ale pouze na hemoragickou horečku s ledvinovými symptomy.

Prevence

V České republice nebyla zatím podobná závažná onemocnění zaznamenána. Avšak Evropská unie hradí výzkumy případné vakcíny. Jediným dosud známým řešením, jak se vyhnout nákaze hantavirem, je pečlivě čistit okolí domů a vyhnat všechny hraboše, kteří se v nich usadili. 

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování