Slinivka břišní

Slinivka břišní (latinsky pankreas) je žláza s vnitřní i vnější sekrecí, kterou najdeme uloženou v dutině břišní pod brániční klenbou. Její velikost se pohybuje okolo 25 cm a má tvar protáhlého laloku. Hmotnost je kolem 80 g. Ústí do tenkého střeva, konkrétně do jeho prvního oddílu - duodenu. Zde se produkcí enzymů podílí na trávení. Důležitou funkcí slinivky břišní je ale rovněž tvorba hormonů.

Slinivka břišní (pankreas)

Stavba slinivky břišní

  1. hlava (caput) – největší část orgánu, malým a velkým vývojem spojuje pankreat s tenkým střevem.
  2. tělo (corpus)
  3. ocas (cauda)

Rozdělení podle funkce na dvě žlázy

Endokrinní žláza (žláza s vnitřní sekrecí)

Produkuje a do krve vypouští hormony, zejména inzulín a glukagon. Tyto hormony se tvoří pomocí Langerhansových ostrůvků – skupinou buněk, která se rozprostírá po celé délce sliznice.

  • Inzulín – reguluje hladinu cukru v krvi a podněcuje jeho vstup do buněk, čímž vzniká zdroj energie. Čím je vyšší hladina cukru, tím je i vyšší vypouštění inzulínu. Nedostatečně vylučování inzulínu nebo porucha jeho účinku vede ke vzniku cukrovky.
  • Glukagon – působí opačně jak inzulín, čímž udržuje u člověka vyrovnanou hladinu cukru. Jeho účinky jsou srovnatelné s adrenalinem.

Exokrinní žláza (žláza s vnější sekrecí)

Produkuje a do dvanáctníku vypouští pankreatickou šťávu tvořenou enzymy. Tato šťáva je silně zásaditá. Před vstupem do střeva se spojuje se žlučí a společně se poté mísí s potravou natrávenou v žaludku. Slinivka šťávy vyrobí až 1,5 litru za den u dospělého člověka. Skládá se z enzymů trypsinu (rozkládá bílkoviny na aminokyseliny), lipázy (rozkládá lipidy na glycerol a mastné kyseliny) a amylázy (rozkládá sacharidy na glukózu). Na řízení jejího vylučování se podílí reflexy, tkáňové hormony trávicí trubice a mechanické a chemické podněty.

Onemocnění slinivky břišní

Počet onemocnění pankreatu stále narůstá. Na vině je především nezdravá strava, kouření a nadměrné požívání alkoholu. Nejrozšířenější jsou akutní a chronické záněty, v nemalé míře je také zastoupen nádor slinivky břišní. Ten bohužel patří k nejzákeřnějším formám rakoviny. Riziko ale můžeme vždy minimalizovat dostatečnou prevencí, v tomto případě tedy vyhýbání se nebezpečným faktorům.

Autor: Simona Knotková